Yüzlerce Yıllık Japon Geleneği: Itsumi

Comments (0) Trendler

yuzlerce-yillik-japon-gelenegi-itsumi

Söz konusu Uzakdoğu mutfağı olduğunda restoran seçenekleri gün geçtikçe çoğalıyor gibi görünse de başarılı ve adından söz ettiren bir mekan bulmak zor olabiliyor. Son yıllarda Uzakdoğu lezzet dünyası İstanbul’un birçok yerinde kendini gösterdiyse de işini hakkıyla yapabilen başarı adımlarını hızla tırmanan restoran sayısı o kadar da çok değil. İşte Itsumi, bu açığı kapatmak ve Japon mutfağının İstanbul’daki en başarılı temsilcilerinden biri olmak adına yola çıktı.

Yüzyıllık geleneklere dayanan Japon mutfağının Türkiye’deki yansıması Itsumi, tecrübe ve beceriyle harmanlanan bir yemek deneyimi sunuyor. 2003 yılında deneyimli şef Shunichi Horikoshi’nin yıllara dayanan tecrübesiyle kurulan restoran, en çok sushi konusunda ziyaretçilerinin beğenisini topluyor.

Itsumi ismiyle de anaakım Uzakdoğu restoranlarından ayrılıyor ve adında da Japon mutfağı felsefesinden izler taşıyor. Japon yemeklerinin özü 5 temel faktöre dayanıyor ve bunlar şeker, tuz, sirke, soya sosu ve misodan oluşuyor. Eski Japon aşçılarının yetenekleriyle birlikte bu 5 temel lezzet, Japon yemeklerinde 5 farklı tat olarak karşılık buluyor. Restoranın adını oluşturan ITSUMI; tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve baharatlı olmak üzere bir araya gelen bu 5 tadı simgeliyor.

Restoranı başarıya taşıyan ana felsefeyi ise Japon kültürünü Türk misafirperverliğiyle buluşturmak oluşturuyor. Üç japon aşçının çalıştığı restoranın belkemiğini özünden taviz vermeyen bir anlayışın modern tasarımla birleşmesi belirliyor. Itsumi yemek lezzetleri açısından yenilik vaat etmiyor ancak eski lezzetleri daima taze malzeme kullanarak modern bir atmosferde sunuyor. Böylece hem Uzakdoğulu hem de Türk ziyaretçilerinin ilgisini çekmeyi başaran bir restoran olmayı başarıyor ve İstanbul’da eksikliği çokça hissedilen iyi Japon yemeği açığını kapatıyor.

Mekân olarak İstanbul’un en canlı iş merkezlerinden biri olan Levent’te yer alan Itsumi, öğle yemeğinde farklılık arayan çalışanları da bünyesinde toplayarak öğle yemeklerinin vazgeçilmez adresi olarak hizmet veriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>