Yaban Mantarlar ve Madeira Soslu Magret de Canard

Comments (0) Hazır Orijinal Tarifler

yaban-mantarlar-ve-madeira-soslu-magret-de-canard

Fransızların ünlü ‘’Magret de Canard’’ ördek yemeğinin; yaban mantarlar ve madeira sos, fırınlanmış fasulye ve patatesle hazırlandığı özel bir tarif.

Malzemeler:

Hazırlanışı:

Patatesler mandolin yardımı ile incecik halkalar halinde kabuklu olarak dilimlenir. Sonrasında tereyağın 25 gramı eritilerek bir tutam tuz ile marine edilir. Rims (halka kalıp) içerisine tek tek yatay olarak dizilir. 175 C ısınmış fırında 10 dakika kadar pişirilir. Fasulyeler ayıklanıp kaynar suda aldante pişirilip buzlu suda şoklama yapılarak soğutulur. Kısık ateşte yapışmaz tava üzerine ördek deri kısmı konularak hiç yağ koymadan çıtırlaşıncaya kadar pişirilir. Pişme derecesine göre sıcak fırına konularak istenilen pişme derecesine ulaşıncaya kadar pişirilir. Arpacık soğanlar incecik doğranıp zeytinyağında sotelenir ve içerisine fasulyeler konur. Beraber sotelenince tereyeğ ve tuz ile tatlandırılır. Sos ısıtılarak ördek dilimlenir.

Tips: Fırından ördek çıkınca 2 ile 4 dakika arasında dinlendirin. Böylelikle tabağa suyunu bırakmaz.

Summary
Recipe Name
Yaban Mantarlar ve Madeira Soslu Magret de Canard
Published On
Average Rating
1 Based on 1 Review(s)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>