Wagyu Steak ile Bildiğiniz Lezzetleri Unutacaksınız

Comments (0) Trendler

Wagyu_Steak_ile_Bildiginiz_Lezzetleri_Unutacaksiniz

Japonya’nın en büyüleyici lezzetlerinden biriyle tanışmaya hazır olun. Lezzet dünyasının üyeleri arasında popülerliği gün geçtikçe artan Wagyu, kelime anlamı olarak “Japon ineği” manasına geliyor. Dolayısıyla en yalın haliyle, Japonya’nın Wagyu isimli büyükbaşlarından elde edilen etlerden yapılan steaklere verilen isim Wagyu Steak. Peki, Wagyu ile yapılan steaklerin diğerlerinden farkı ne?

Öncelikle Wagyuların genetik yapıları, diğer büyükbaş hayvanlardan çok daha farklı. Steak hazırlarken en önemli özelliklerden biri etteki yağ oranı olduğundan, Wagyu etlerindeki yağ oranının dağılımı bu steakleri çok daha lezzetli hale getiriyor. Wagyu etinde omega 3 ve omega 5 yağ asitleri sıradan dana etine kıyasla çok daha fazla miktarda bulunuyor. Özel hayvancılık teknikleriyle ve nitelikli beslenme şekilleriyle yapılan “marbling” yöntemiyle yağ kıvrımları steak üzerinde akarsu kolları gibi kıvrımlanarak etin her yerine yayılıyor.

Bu genetik özelliklerin yanında lezzetinin diğer etlere nazaran benzersiz oluşu da farklılık arayışı içinde olan gurmeleri Wagyu dünyasına çekmeye yetiyor. Etin kalitesine göre numaralandırılan Wagyu Steak’de en yüksek not A5 , değerlendirmeden geçirilerek %100 Wagyu etine veriliyor. Wagyu Steak genellikle 5 adet kesim seçeneğiyle servis ediliyor. Bunlar sırasıyla Filet Mignon, New York Strip, Zabuton, Rib Eye ve Rib Eye Cap olarak seçkin restoranlarda yerini alıyor.

Wagyu’nun anavatanı Japonya olsa da günümüzde hızla popüler olan bir steak türü olması nedeniyle Avustralya, ABD, Kanada ve İskoçya çiftliklerinde de Wagyu büyükbaşları yetiştiriliyor. Bu steak çeşitleri yetiştirilme türlerine göre küçük değişiklikler gösterse de, Wagyu Steak her daim sıradan dana etini unutturacak eşsiz bir deneyim sunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>