Sanat Eseri Pastalar için Püf Noktalar

Comments (0) Trendler

Round cake with fondant with owl

Pasta tariflerinde son yılların modası haline gelen şeker hamurları ve dekor hamurları, mutfaklarda adeta şaheser yaratılmasını sağlıyor. Her ne kadar iyi bir tarif uygulansa da bazı ince noktalara dikkat edilmediğinde ise pasta hamuru yapma girişimi başarısızlıkla sonuçlanabiliyor. Yanlış bir adım sonucunda bir pasta hamurunun fazla ıslak olması, gevrek bir bisküvi gibi sertleşmesi ya da yeterince kabarmaması durumlarıyla her an karşılaşmak mümkün. Peki tariflerde kolay şekil vermek ve lezzet elde etmek için kullanılan hamurun nasıl olması gerekiyor? İşte cevabı…

İyi bir pasta hamurunu karıştırmak bir sanattır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir pasta hamuru yapmak kimyasal bir deney yapmaya benzetilebilir. Pasta hamuru hazırlarken bir takım malzemeler özel bir reçete doğrultusunda karıştırılıp reaksiyona uğrayarak iyi bir etki yaratılmaya çalışılır. Pastaların hamurları genellikle önce şeker ve yağı, ardından yumurtaları çırparak sonrasında kuru malzemeleri yavaşça ekleyerek ve son aşamada süt veya krema ilavesi ile oluşturulur. Yumurtaların çırpılması sırasında eklenen hava, pasta hamuruna hacim kazandırır ve böylece bir pasta hamurundan istenen süngerimsi ve esnek yapı elde edilmiş olur. Dolayısıyla ne çeşit pasta yapıyor olursanız olun, tarifte verilen yapım aşamalarını birebir uygulamaya özen gösterin. Çünkü açıklanan sıralama bozulduğunda hamurdaki başarısızlık olasılığı artacaktır.

Pasta süslemek için yapılacak krema ve hamurlar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sağlığa zarar vermeyen gıda boyaları ile renklendirilen pasta hamurları ile neredeyse bir heykel kadar gösterişli pastalar yapmak mümkün olabiliyor. Toz ya da sıvı halde bulunan gıda boyaları, pasta malzemeleri satan her yerde kolayca bulunabiliyor.

Royal icing” denilen sert bir krema cinsi ile pastaların üzerine şekiller çizmek ve yazı yazmak ise bu işin incelikleri arasında yer alıyor. Pastanın dayanıklı olmasını da sağlayan bu kaplama malzemesi, özellikle düğün pastalarında kullanılıyor. Tadı bol şekerli olsa da pastanın bozulmadan uzun süre kalması için gereken “royal icing”; yumurta akı, pudra şekeri ve limon suyu kullanılarak oluşturuluyor. Ayrıca “marzipan” denilen badem ezmesinden yapılan figürler de pastaların olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Buttercream icing” denilen ve yumuşak kıvamda olan yağlı krema çeşitleriyle ise çiçek, kalp gibi figürler hazırlanabiliyor. Pasta süslemesi için kullanılan kremaların serin bir ortamda hazırlanması ise işin püf noktasını oluşturuyor.

Pasta süslemesi için kaliteli pastacılık ürünlerini g2m’den temin edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>