Restoranınızın Dekorasyonunu Menülerinize de Yansıtın

Comments (0) Trendler

menüüü

Restorandaki tasarım sürecinde iç mekan düzenlemesi ve renklendirmesinden sonra en önemli aşamalardan biri de menülerin tasarımı olarak göze çarpıyor. Menüyü hazırlarken onu restoranın CV’si olarak düşünmeli ve restoranın tüm iyi özelliklerini menüye yansıtmalısınız. Böylece müşterilerin iyi tasarımı fark etmesiyle birlikte alınan siparişlerde önemli bir artış gözlenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Minimal Tasarım

Menü tasarımında son yıllarda uygulanan bir trend ise yemek fotoğrafları yerine leziz bir tasarım sunmaktan geçiyor. Örneğin hamburger servis eden bir restorandan söz ediyorsak, menüyü hamburger fotoğraflarıyla bezemek yerine, minimal ve dikkat çekici renk ve materyal kullanmak daha iyi sonuçlar veriyor. Dolayısıyla fotoğraf yerine hamburger çeşitlerindeki içeriğin ayrıntılı biçimde yazılması ve her yemeğin kendine has özelliğinden bahsedilmesi daha iyi bir fikir olacaktır. Materyal olarak da ince bir tahta üzerine basılmış yiyecek ve içecek bölümleri veya renkli kartonlara yazılmış menüler kullanılabilir. Eğer restoranınız alım gücü yüksek kesime hitap eden seçkin bir restoransa, menü materyalini süslemek için kağıt ve güzel bir parça kumaş bir arada kullanılabilir. Yine de yemek fotoğraflarına yer verilmek isteniyorsa, bu fotoğrafların da oldukça yüksek kalitede ve iyi bir ışıklandırma kullanarak çekilmesine dikkat etmek gerekiyor.

menü4

Lezzetli bir Font Seçimi

Menü tasarımını en iyi hale getirmek için dikkat edilmesi gereken başka bir adım da yazılanların okunaklı ve restoranın aurasıyla uyum içinde olmasından geçiyor. Eğer genç ve dinamik bir restoran veya kafe için menü hazırlanacaksa daha çok canlı ve pastel renkler ile buna uyumlu fontların kullanılması yerinde olacaktır.

Restaurant cafe menu, template design. Food flyer.

Bunun haricinde özel bir yeme deneyimi sunacak bir restorandan söz ediliyorsa italik fontların kullanıldığı ve daha az renk kullanılarak oluşturulan bir menü restoranla uyum gösterecektir.

menüüü

Müşterilerin restorandaki deneyimini büyük ölçüde etkileyen menüler, hafife alınmadan ve restoranın iç dinamiğine uyum sağlanarak hazırlanmalıdır. Böylece sonrasında gelecek lezzetli yemeklerden önce müşteriye görsel bir ziyafet sunulabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>