Restoranınızı Duraklamadan Kurtaracak 5 İpucu

Comments (0) İşletme Yönetimi

Restoraninizi_Duraklamadan_Kurtaracak_5_Ipucu

Her işte olduğu gibi restoran işletiminde de inişler ve çıkışlar olur. Önemli olan duraklamaları ve düşüşleri zaman geçirmeden kontrol altına alabilmektir.
Aşağıdaki 5 ipucu ile başlayarak restoranınızı duraklamadan kurtarabilirsiniz.

Menüyü Değiştirin: Restoranınız harika bir menüye ve çok fazla seçeneğe sahip olabilir, ancak hazırladığınız menü, bulunduğunuz semte ve muhite uyumlu olmayabilir. Dolayısıyla bu durum restoranınızın asıl müşteri getirecek kitleyle buluşmasına engel teşkil edebilir.

Açılış – Kapanış Saatleri: Restoranı duraklamadan kurtaracak bir başka yöntem de açılış ve kapanış saatlerini artırarak gündüz gelmesi muhtemel müşterileri de akışa dahil etmek. Örneğin; restoran akşam 4 ve 10 arası açıksa, kahvaltı ve öğle yemeğine gelebilecek müşteri kitlesini tamamen kaybediyor demektir. Sabah 10’da hizmete açacağınız bir restoranla civarda çalışanların öğle yemeği tercihi olabilir, büyük kitleler halinde insanlar ağırlayabilirsiniz. Böylece hem düzenli müşteri sahibi olur, hem de hiçbir ziyaretçiyi kaçırmamış olursunuz.

Gıda Tedarikçilerini Yenileyin: Paranızın büyük bir kısmını elbette restorana gıda almak için harcıyorsunuz. Gıda tedarik eden firmalarla yapacağınız görüşmeler ve pazarlıklar bu konuda oldukça faydalı olacaktır. Gıda tedariğinden eksilen her masraf size katkıda bulunacağından, bölgedeki birkaç gıda tedarikçisiyle görüşüp en iyi fiyatı almakta fayda var.

Reklam Yapın: Yeni ve bol sayıda müşteri akışı için restoranın sesini her yerde duyurmanız gerekiyor. Günümüzde insanlar öncesinde internette araştırmadıkları bir yere gitmiyorlar. Sosyal medyanın gücünü kullanmaktan kaçınmayın ve öncelikle restoranınıza minimal tasarıma sahip şık bir web sitesi hazırlattırın. Sonrasında restoran için bir Facebook sayfası açıp potansiyel müşterilerin, restoranınızın menüsünde ve fotoğraflarında gezinmesini sağlayın. Bunun yanı sıra iş yerlerinin yoğun olduğu bir muhitte iseniz restoranı tanıtacak indirim kuponları hazırlayıp civardaki ofislere dağıtabilirsiniz. Eğer genç kitleye yönelik bir restorana sahipseniz aynı şeyi üniversitelerde broşür ve indirim kuponları dağıtarak yapabilirsiniz.

Günleri Özelleştirin: Son olarak haftanın bir gününü özel gün ilan edip, o güne özel indirimler sunabilirsiniz. Örneğin; Pazartesi günlerine özel daha düşük fiyatlı bir akşam yemeği hazırlayıp, belirli tatlılarda indirim yaparak nispeten sakin olan Pazartesi günlerinde daha çok ziyaretçi kazanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>