Restoranınızda Basını Ağırlarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Comments (0) Trendler

Catering service. Modern food or appetizer for events and celebrations.

Restoran işletmeciliğinin, bu sektörde bilinirliğin ve devamlılığın yolu elbette ki sağlam bir tanıtımdan geçiyor. Bu da büyük oranda basının konuya dahil olmasıyla mümkün oluyor. Yeni restoran açılışı, düzenlenen kokteyller ve özel restoran çekimlerinde basını ağırlarken bazı konulara dikkat edilmesi gerekiyor.

Hazırlık Aşaması ve Basın Bülteni

Eğer geniş çapta bir etkinlik düzenleniyorsa öncelikle davetli listesinin özenle hazırlanması gerekiyor. Basında yer alan birileri tanınıyorsa onlar aracılığıyla basın ağıyla iletişime geçilerek davetli listesindekilerin sayılarının artırılması sağlanabilir. Bu noktada basın ile ilişkileri kuvvetli PR şirketleri iş ortaklığı yapılabilir. Hatta PR şirketlerinin güçlü ilişkileri ile basının önemli isimleri restorandaki etkinliğe davet edilebilir. Davet aşamasında gerekli iletişim bilgilerine ulaşıldıktan sonra  özenle yazılmış bir basın bülteni dolaşıma sokulmalıdır. Sonraki aşamada davetliler için özel olarak hazırlanan davetiyeler ister basılmış haliyle ister iyi bir tasarıma sahip bir görsellikle mailing yoluyla davetlilere ulaştırılır. Katılımın yüksek oranda olması ve istenilen sonucun elde edilmesi için bu iletişim sürecinin büyük bir özenle hazırlanması gerekiyor. Davetli listesi üzerinden birkaç kez geçerek kimsenin atlanılmadığından da emin olunmalıdır.

Spesiyalite Tanıtımı ve Seçkin Menü

Davetlilerin ağırlanmasında elbette ki iyi bir ilk izlenim bırakmak ve restoranın konseptini gözler önüne sermek yapılması gerekenlerin başında yer alıyor. Bunun için ekibinizle bir araya gelerek seçkin ve özenle hazırlanılmış bir menü ortaya çıkarmalı, bunun yanı sıra restoran açıldığında servis edilecek spesiyallerden bir seçki de sunmalısınız. Böylece hem misafirleri özel bir şekilde ağırlamış, hem de basına yansıyacak geri dönüşlerde restoranın müşteriye ulaşacak menü içerikleri hakkında bilgi yaymış olursunuz.

Davet süresince içeceklerin sürekli olarak tazelendiğinden ve küçük, özel ikramların basın mensuplarını restoranınızın adından söz ettirecek kadar leziz olduğundan emin olun. Düzenleyeceğiniz etkinlik boyunca davetlilerinizle yakından ilgilenerek herkesle konuşmaya ve yeteri kadar zaman ayırmaya gayret edin. Eğer bir restoran açılış partisi düzenliyorsanız etkinlik boyunca çekeceğiniz fotoğraflar, restoranın sosyal medya hesaplarında yayınlanırsa hem açılışı duyurmuş, hem de restoranın konseptinden bir parça yansıtmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>