Restoranınıza Asla Satın Almamanız Gereken 10 Şey

Comments (0) İşletme Yönetimi

restoraniniza-asla-satin-almamaniz-gereken-10-sey

Yeni bir restoran açarken alınacaklar konusundaki bilgiler internetin dört bir yanında mevcut. Peki, ya alınmaması gerekenler? Sizler için, restoranlardaki varlıkları müşterileri rahatsız edecek, ambiansı bozacak ve restoranın imajını zedeleyecek şeylerin listesini hazırladık:

Plastik sandalye: Plastikten hem konfor hem görünüş açısından uzak durulması gerekir. Kimi restoranlarda bahçe bölümleri için minimal tasarımlı ve renkli sandalyeler kullanılabilir ancak yine de tavsiyemiz bahçe için hasır, içerisi için ahşap sandalye yönünde olacaktır.
Desenli servis tabağı: Yemek servisinde lezzet kadar önemli bir şey varsa o da yemeğin nasıl sunulduğudur. Düz renkli, üzerinde restoran logosunun olduğu şık tasarımlı servis tabakları müşterilerinizin göz zevkine daha çok hitap edecek, yemeklerin binbir çeşit renkleriyle de uyumlu görünecektir.
Kokulu mum: Restoranınızı kokulu mumlarla döşeyip, güzel kokuların eşlik ettiği bir deneyim sunmayı aklınızdan geçirmiş olabilirsiniz. Ama bunu masalara koyacağınız kokulu mumlar veya otomatik oda spreyleriyle sağlamaya çalışmamalısınız. Çünkü bu kokular yemek kokularıyla karıştığında hoş olmayan bir etki yaratacak, yemeklerin kokusunu bastırıp iyi bir deneyimini bozacaktır. Bunun yerine yemek yenilen alanın iyi bir havalandırma sistemine sahip olması daha etkili bir çözüm olacaktır.
Ağaçsı bitkiler: Restoran dekorlarında bitki seçimi konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor. Tasarım konusunda bitkiler ile daha canlı, göze hoş gelecek şekilde eklemeler yapmak mümkün fakat özellikle iç mekanlarda bitki seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli unsur bitkinin karıncalar veya benzeri böcekler ile iyi anlaşmıyor olmasıdır.
Keten masa örtüsü: Hem görünüş olarak hem de temizlenmesinin çok zor olması sebebiyle pamuklu masa örtülerini ilk sıraya koymak gerekiyor.
Göz alacak ışıklandırma ürünleri: Yemek sırasında masalarda yapılacak sohbetlerin baş düşmanı olan yoğun ışıklar yerine daha mat veya loş ışıklandırma kullanımı uygun olacaktır.
Baslı ses sistemi: Yemek eşliğinde ortamla uyumlu bir müzik elbette önemli ancak mekanı diskoya çeviren ve sohbeti bozan bas sesleri hiçbir yemek yeme deneyimine uyum sağlamıyor.
Metal yüzeyli tezgah: Mutfak tezgahlarında tercih edilmemesi gereken maddelerden biri de metal. Su ile daima etkileşim içinde olan mutfaklarda, özellikle metal tezgahların ömrü çok uzun olmayacak ve paslanmaya sebep olacaktır.
Deri koltuklar: Bekleme alanında dahi olsa özellikle sıcak yaz aylarında deriden uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.
Devasa avizeler: Artık oldukça demode olan bu avize türleri hem modern tasarımlarla uyum sağlamıyor hem de mekanı olduğundan daha basık ve kasvetli gösteriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>