Restoranda Hijyen Nasıl Sağlanır?

Comments (0) Trendler

hijyen2

Müşteriler için yemek yeme deneyimini kabusa çeviren en büyük unsur, restorandaki hijyen açığından muzdarip olmak olarak nitelenebilir. Doğru hijyen tetkiki yapılmazsa, restoranın ne kadar iyi hizmet verdiği ve yemeklerinin ne kadar lezzetli olduğuna bakılmaksızın ödenen bedel geri dönüşü olmayan bir hale gelecektir. Hijyen ihmalleri sebebiyle meydana gelebilecek gıda zehirlenmeleri restoranın itibarını bir daha yenilenemeyecek şekilde zedeleyebilir. Böyle bir duruma mahal vermemek için restoran içinde dikkat edilmesi gereken belli başlı unsurlar yer alıyor.

Mutfak ve Haşerat Temizliği

Kuşkusuz restorandaki temizlik aşamalarının en önemlisini mutfak temizliği ve yiyeceklerin temiz bir ortamda hazırlanması oluşturuyor. Sürekli olarak yemek hazırlanan ortamda haşeratların bulunması zaman zaman kaçınılmaz olabilir, ancak bunların derhal uygun ilaçlar kullanılarak ortadan kaldırılması gerekiyor.

Mutfak temizliğinin her günün sonunda dezenfektan malzeme kullanılarak yapılması ve bu temizlik sürecinin sürekliliği sağlanmalıdır. Gerekirse hangi temizliği kimin yaptığı gün sonunda imza atılarak belgelenmesiyle ve temizlik konusunda disiplinli bir çalışma süreci sağlanabilir.

Tertemiz bir Servis Alanı

Mutfağın yanı sıra yemek yenilecek alanın temizliği de büyük önem teşkil ediyor. Servis ekipmanlarının, tabak, çatal ve bıçakların lekesiz olmasına dikkat edilmeli ve masa ile yerlerin düzenli olarak temizlenmesine özen gösterilmelidir. Yemek kokulularının birbirine karışmaması ve restorana yeni giren bir müşterinin bu ağır yemek kokusundan rahatsız olmaması için havalandırmanın düzenli bir şekilde sağlanması da önemli noktalardan birini oluşturuyor. Restoranın dış camlarının temizliği de dışarıdan görünümün çekiciliği için önem arz ediyor.

Pırıl Pırıl Tuvaletler

Mutfak ve yemek alanlarından sonra restoran hijyenindeki en mühim bölümlerden biri de tuvaletler. Temiz, güzel kokan; sabun, tuvalet kağıdı gibi hijyenik malzemeleri eksik edilmeyen pırıl pırıl tuvaletler restoranın hijyen anlayışının müşteriye yansıtılacağı etkili aşamalardan birini oluşturuyor.

Çalışan Sağlığı

Restoranlarda belki de en az dikkat edilen ancak en önemli konulardan biri, mutfakta çalışan personelin sağlığının yerinde olmasıdır. Eğer çalışanlarınızdan biri bulaşıcı bir hastalığa sahipse veya geçici bir grip salgınını yaşıyorsa hastalığı geçene kadar çalışmasına izin verilmemeli ve hijyen kuralları bu aşamada kesinlikle çiğnenmemelidir. Aksi taktirde yemekler üzerinden bulaşabilecek herhangi bir virüs, bütün müşterilerinizin geceyi hastalanarak kapatmasına yol açabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>