Restoranda Fotoğraf Çekerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Comments (0) Trendler

foto2

Son yıllarda sosyal medyanın hızla artan bir sürat kazanmasıyla birlikte dekorasyon, restoran ziyaretçileri tarafından yemeklerin lezzetiyle aynı oranda hatta belki daha da fazla aranan bir özellik haline geldi. Dolayısıyla restoran sahiplerinin de bu gerçekten yola çıkarak birçok kanaldan ulaşılabilecek şekilde mekan fotoğraflarına yer vermeleri gerekiyor. Ancak bu fotoğrafları çekerken dikkat edilecek bazı unsurlar yer alıyor.

1. İç Mekan Tasarımı

Günümüzde yeni mekan arayışları çoğunlukla farklı lezzetler denemek için veya farklı tasarımdaki restoran atmosferini deneyimlemek için yapılıyor. İkincisine çok daha büyük önem veren kalabalığı çekmek için restoranın iç mekan fotoğraflarının sosyal medya hesabına aktarılması gerekiyor. Müşteriler, nasıl bir atmosferde oturacaklarını, restoran tasarımında ne gibi özellikleri gözlemleyebileceklerini görmeli ve eğer özel bir akşam planlıyorlarsa restoranın buna uygunluğunu bu fotoğraflara bakarak değerlendirebilmelidir.

2. Stil Sahibi Yemekler ve Yakın Çekim

Restoranın takipçisini ve “begeni” sayısını artıracak başka bir aşama da yemeklerin güzel bir şekilde organize edilerek leziz yakın çekim  fotoğraflarının yayınlanmasından geçiyor. Belli bir güne ait bir spesiyalite varsa veya şefinizin ünlü bir tarifi varsa bunun ferah bir ortamda yakın çekim yapılmış halini paylaşılarak müşterilerin restorana akın etmesi sağlanabilir.

3. İnsan Unsuru

Samimi bir portfolyo için insan unsuru da fotoğraflarda çok önemli bir yer alıyor. Şefin mutfakta yemekleri hazırlarken çekilmiş bir fotoğrafı, garsonların hızlı bir günün içinde tabakları taşıdığı ve gülümsediği fotoğraflar, ekibin yorucu bir günün ardından bir araya gelip yorgunluk kahvesi içtiği fotoğraflar hem samimi bir görünüş sergileyecek hem de işin arkasında bir mekanizma değil insanların olduğu fikrini pekiştirecektir.

4. Gece ve Gündüz Çekimi

Restoranın gündüz ve gece görünüşleri birbirinden ayrı olacağından, her ikisinden de fotoğraflar paylaşmak gerekiyor. Örneğin eğer restoran güzel bir terasa sahipse gündüz ve gece ışıklandırılmış olarak iki ayrı çekimde iç mekandan birer kesit yer verilebilir.

5. Mutfak

Restoranların en merak edilen ve çoğunlukla gizli kalan bölümü olan mutfaktan bazı kesitleri sosyal medya hesaplarında paylaşarak müşteriye hijyen garantisi verebilir ve müşterilerin fotoğraflar aracılığıyla restoranın içinde turlamasına olanak sağlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>