Restoran İşletmeciliğinin Püf Noktaları

Comments (0) İşletme Yönetimi

restoran işletmeciliği, restoran işletmeciliğin püf noktaları

Restoran işletmeciliği gıda üretimi üzerinde temellendiğinden çok özen ve dikkat isteyen bir iş alanı olarak ele alınmalıdır. Özellikle sektöre yeni girecek işletmeciler ayrıntılı araştırmalar sonucunda ve yeterli bütçeyle işe girişmeliler.

Restoranların temeli iyi bir mutfak ile atılır. Mutfağında istediği verimi alamayan işletmelerin uzun ömürlü olması elbette beklenemez. Bir restoranın mutfağında hazırlanan yemeklerin lezzeti ve kalitesi müşterileri, yapılış maliyeti ise işletme sahibini mutlu etmelidir. Bu dengeyi doğru şekilde kuran işletmeciler kendilerini aşması gereken en büyük engeli aşmış olarak görebilirler. Bu sebeple ilk olarak yemeklerin maliyetleri en ince ayrıntısına kadar hesaplanarak hedef kitleye hitap edecek etkileyici bir menü üzerinde çalışmak faydalı olacaktır.

Mutfaklarda kullanılan tezgah, soğutma sistemi, pişirme gereçleri gibi malzemeler kaliteli ve uzun ömürlü olacak şekilde seçilmelidir. Bu yönüyle maliyetin büyük bir kısmını işgal etse de başarılı bir sonuç elde etmek ve sonrasında daha fazla masraf altına girmemek adına mutfak sisteminin iyi malzemeler kullanılarak hazırlanması gerekiyor.

Hizmetteki kalite ise işin ikinci safhasını oluşturuyor. Temel olarak hizmet mutfakta hazırlanan yemek ile başlayıp, müşterilerin restoranı terk etme anına kadar devam eden bir süreç olarak görülmelidir. Bu süreç müşterilerin aldıkları hizmetten memnun kalıp devamlı olarak tercih edebilecekleri bir restoran izlenimiyle mekandan ayrılmalarına doğrudan etki eder. Bunu sağlayabilmek için ise deneyimli bir şef, şef garson ve personel ekibi seçerek servisin yemeklerin lezzetiyle uyum içinde sunulması gerekiyor. Personel kendi içinde de doğru ritmi yakalayıp iyi bir ekip olarak çalışırsa hem mutfakta hem de servis alanında sağlanacak olan uyum müşteri ile ilişkilere de yansıyacaktır. Ekibin ritmini sağlayan, sorunları tespit edip çözümlendiren kişi şef olduğundan, eğer kendiniz şef olarak başa geçmiyorsanız yetkin ve deneyimli bir şefle yola çıkmak restoranın bel kemiğini oluşturur.

Hem mutfak hem de servis alanındaki özenli çalışma ile iyi bir şef ve ekip, restoranı kısa sürede başarıya ulaştıran ve dolayısıyla kâr payının artmasını sağlayan en önemli etkenleri oluşturuyor. Bunların dışında restoranın merkezi bir yerde açılması ve o bölgede servis edeceğiniz mutfak türüne ihtiyaç olup olmaması gibi etkenler de göz ardı edilmemelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>