QR koduyla Balığın Özelliğini Öğrenmek

Comments (0) İşletme Yönetimi

QR koduyla Balığın Özelliğini Öğrenmek

Deniz ürünleri söz konusu olduğunda üretimde güvenilirliği sağlamak oldukça zor. Genellikle deniz ürünlerinin ağırlıklı kullanıldığı Japon mutfağında ve bilhassa sushi üretiminde daha parlak ve taze gözükmeleri için karbon monoksit ile gazlanan balıklar bayat ürünlerin piyasada kolaylıkla satılmasına olanak veriyor. Bu durumun önüne geçmek ve müşterisiyle arasında güven ağları örmek isteyen San Diego’daki Harney Sushi’nin baş şefi Rob Ruiz buna son vermek için çok farklı bir adım attı. Süratle ilerleyen teknolojik adımları mutfağa uyarlayan Ruiz, akıllı telefonlarla okutulabilen QR kodlarını servis edilen sushilerin üzerine yapıştırarak ürünün hakkındaki bütün bilgileri ziyaretçilerinin tabağına getiriyor.


Üstelik yemeklerin üzerine yapıştırılan QR kodu pirinçten yapılan kağıtların üzerine yazıldığından yemekle beraber afiyetle yenebiliyor. İncecik bir pirinç kağıdının üzerine su bazlı mürekkeple yazılan QR kodu, ziyaretçinin önündeki deniz ürünlerinin tam olarak nerede tutulduğunu, hangi balıkçı tarafından yakalandığını ve ne zaman teslim alındığına dair bütün bilgileri görmesine olanak veriyor.
Balıkların nereden geldiğinin bilgisini elbette restoran işletmecileri kendileri hazırladıkları bir websitesine yönlendirerek vermiyor. Güney Kaliforniya’da deniz ürünlerinin %52’sinin yanlış bilgilerle etiketlendirildiğini tespit eden Kaliforniya balıkçılığını denetleyen yetkililer, yakalanan balıkları kayıt altına alan FishWatch isimli websitesini Ruiz ve ekibi bunu kullanmadan önce zaten hazırlamışlardı. Harney Sushi’nin hazırladığı QR kodları ise ziyaretçileri direkt olarak bu siteye yönlendirerek halihazırda denetleme yapan bir kurumun bilgilerine yönlendiriyor. Bu da alınan bilgiyi daha güvenilir kılıyor.
Mutfaktaki güvenilirliğin en çok deniz ürünleri konusunda sarsıldığı bir piyasada, bunun teknolojiyle desteklenmesi bilgi çağının restoranlardaki en güzel kullanım örneklerinden biri. Sistem müşteriye güvenilirlik sağladığı gibi, restorana da büyük bir başarı getiriyor. Yenilebilen QR kodlarını hazırladıklarından beri Harney Sushi ekibi rekor rezervasyon ve satış oranlarına sahip olduklarını belirtiyor. Böylece böylesi bir sistemi tüketicisiyle arasında sağlam bir ilişki kurarak iletişimi ve saydamlığı güçlendirmek amacıyla kullanan işletmeciler de teknolojinin nimetlerinden başarı merdivenini hızla tırmanarak yararlanıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>