Profesyonel Mutfaklarda Kullanılan Ekipmanlar Hangi Özellikleri Taşımalı?

Comments (0) Trendler

profesyonel mutfak

Profesyonel mutfakların düzenlenmesinde mutfağa ayrılacak yer ve bunun doğru ekipmanlarla sisteme uygun bir şekilde yerleştirilmesi en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor. Ekipman seçiminde uzun ömürlülüğü yakalamak ve hijyeni üst seviyede tutmak için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar yer alıyor:

Maliyet Kalite Oranı

Restorana para kazandıracak önemli hususlardan biri mutfaktaki maliyeti düşük tutmakla başlıyor. Ancak ekipman seçerken bu maliyetin çok düşük tutulması sürekli arıza çıkaran bir mutfak anlamına geleceğinden fırın ve ocak gibi mutfak demirbaşlarını kaliteli ekipmanlardan seçmek gerekiyor. Burada uygulanabilecek bir başka yöntem de ekipmanların ömrüne göre satın alma veya kiralama seçeneklerini değerlendirmekle mümkün. Örneğin fırın gibi uzun ömürlü ve kolay kolay bozulmayan bir ekipman mutlaka satın alınmalı ancak buz makinesi gibi sıklıkla bozulan ve tamiri yüksek maliyetli olan ürünlerde ekipman kiralama yoluna gidilebilir.

Temizlik ve Ekipman İlişkisi

Mutfak ekipmanlarını seçerken işin temizlik tarafını sürekli akılda tutmak gerekiyor. Malzemelerin kolay temizlenebilecek kalitede olması ve sık sık temizlenmeye elverişli şekilde yerleştirilmesi gerekiyor. Bu nedenle giderlerin ve yağların birikip tutulduğu bölmenin düzgün şekilde konumlandırılmasında, tezgah yüzeylerinin kaliteli ve dayanıklı malzemeli olanlardan seçilmesinde fayda var. Hijyen standartları ekipman seçerken göz önünde bulundurulması gerekenlerin başında geliyor.

Mekanı Etkili Kullanmak

Ekipman seçerken elbette ki mutfağa ayrılan yer ve ekipman boyutu arasındaki orantıya dikkat etmek gerekiyor. Eğer mutfakta alan darlığı problemi varsa, depolama bölümünü olabildiğince dikey şekilde tasarlamak ve buna uygun saklama alanı oluşturmak gerekiyor. Bu noktada kullanılmayan boş alanları tespit edip, tencere, tava gibi malzemeler bu alanlara yerleştirilen askılara takılabilir.

Güvenlik

Bütün bu unsurlar kadar önemli bir başka konu da mutfağın ve ekipmanların güvenlik protokollerine uygun şekilde düzenlenmesinden geçiyor. Bıçakların konulacağı yerin sabit ve güvenli olması, mutfak ekipmanları arasında yangın tüpü ve sağlık çantası bulundurulması da dikkat edilmesi gereken kurallar arasında yer alıyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>