Profesyonel Mutfaklarda Hijyen Sağlamak için Kullanılan Yöntemler

Comments (0) Trendler

Profesyonel mutfaklarda hijyenin kalıcı olmasını sağlamak için bir takım önlemlerin alınması gerekir. Çünkü personel hijyeni, mutfak hijyeni ve besin hijyeni, profesyonel mutfakların öncelikli olarak üzerinde durmaları gereken konulardır. Bu anlamda g2m gibi güvenilir tedarikçilerden alınacak temizlik malzemelerinin yanı sıra, teknolojiden de faydalanarak bir takım pratik önlemler almak mümkündür.

Personel hijyen politikası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Profesyonel mutfaklarda öncelikle personel hijyen politikası uygulanması gerekir. Gıda zehirlenmeleri olasılığını azaltmak için alınacak önlemler arasında uygun el yıkama yöntemi, el bakımı ve eldiven kullanımı konuları mutlaka olmalıdır. Ayrıca personelin giysi temizliği, saçların doğru kullanımı ve aksesuarların kullanımı da bu konu kapsamı dahilinde olmalıdır. Personelde oluşan yaralar ve hastalıkların kayıt altına alınması ve takibi de önemlidir.

Mavi yara bandı kullanımı

Kazayla personelin elinde bir kesik ya da yaralanma meydana gelmişse, temizlendikten sonra mutlaka su geçirmez bir yara bandı ile kapatılmalıdır. Mümkünse bunun için mavi renkte bir yara bandı seçmek faydalıdır. Çünkü hiç bir doğal gıda maddesi mavi olmadığı için, bandın görülmesi çok daha kolay olur ve bir şekilde kaydığında veya düştüğünde daha kolay dikkat çeker.

Personele ellerini yıkaması gerektiğinin hatırlatılması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Profesyonel mutfaklarda personelin ellerini yıkaması, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur. Özellikle tuvalet kullanımından sonra, çiğ et, deniz ürünleri ve yumurtaya dokunduktan sonra ellerin yıkanması gerekir. Rutin olarak ise yemek hazırlığı öncesinde ve sonrasında, hapşırdıktan sonra, sigara içtikten sonra, saçlara dokunduktan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. Unutulmamalıdır ki el hijyeni sadece yıkamakla sağlanmaz. Yıkadıktan sonra personel ellerini üzerine veya önlüğüne silerek kurutmamalı ve çok kişinin kullandığı havluları kullanmamalıdır. Kurutma makinesi ya da tek kullanımlık kağıt havlu tercihi alışkanlık haline getirilmelidir. Bu konulardaki hatırlatıcı kısa sloganlar personelin göreceği yerlere asılabilir ve konu hakkında sık sık eğitimler verilebilir. Bunun yanı sıra ilginç yöntemler kullanan işletmeler de var. Örneğin sektördeki bazı firmalar, 30 dakika gibi periyotlarla uyarı zili çalarak tüm personelin zil sesini duyunca ellerini yıkaması gibi pratik uygulamalar geliştirebiliyor.

Mutfak ekipmanlarını ayırmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mutfaklarda hijyen sağlamanın bir diğer pratik yöntemi ise, değişik gıda ürünleri için kullanılan mutfak ekipmanlarını ayırmaktır. Örneğin tavuk, hindi gibi çiğ kümes hayvanlarını hazırlamakta kullanılan kesme tahtası, kap kacağın diğerlerinden ayrılması hijyen açısından oldukça önemlidir. Çiğ etlerde kullanılacak ekipman da mutlaka sebzeler için kullanılan ekipmanlardan ayrı tutulmalıdır. Pratik olarak bunları birbirinden ayırmak için kullanılacak mutfak malzemelerinde farlı renkler seçilebilir. Örneğin kümes hayvanları için sarı malzemelerin, çiğ etler için yeşil malzemelerin kullanılacağını bilen personel, bu konuda hata yapmayarak mutfak hijyenine katkı sunabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>