Profesyonel Mutfaklarda Ağzı Açılan Ürünleri Saklama Koşulları Nasıl Olmalı?

Comments (0) Trendler

Cook Preparing Plates in Restaurant Kitchen

Profesyonel mutfaklarda genellikle toptan alınan malzemeler kullanılır. Bu yüzden de pek çok ürünün ağzı açıldıktan sonraki kullanıma kadar muhafaza edilmesi gerekir. Sağlık açısından riskli durumlar arasında olan bu konuda, gıda malzemelerini standartlara uygun bir şekilde saklamak için bir takım yöntemlere ve malzemelere ihtiyaç duyulur. İşte o yöntem ve malzemeler…

Gıdaları güvenle saklamak için 6 basit kural

Ağzı açılan gıda malzemelerinin, saklanmadan önce tarih bilgisi yer alan düzgün bir etiketleme işleminden geçirilmesi, ardından da nemden ve haşerattan korunacak şekilde depolanması gerekir. 6 basit kurala dikkat ederek gıdaları olabildiğince uzun süre ve güvenle saklamak mümkün olabilir:

1- İlk giren ilk çıkar

Bütün gıdalar ve gıda kaplarının üzerine tarih atılması gerekir. Sonrasında ise kural basittir: İlk giren ilk çıkar! İngilizce kısaltmasıyla (FIFO). Bunun için iyi bir depolama sistemi ve biraz yaratıcılık gerekir. Gıdaların üzerinde kolayca okunabilen etiketler olmalı ve bu etiketlerin üzerinde “satın alındığı tarih” ve “ilk kullanıldığı tarih” bilgisi yer almalıdır.

igiç-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2- Sıcaklık

Gıdaların saklanacağı ortamın soğuk, nemsiz ve iyi havalandırılmış olması gerekir. Sıcaklığın 10-21°C aralığında olması idealdir. Özellikle kuru gıdaların depolanmasında sıcaklık çok önemlidir. Ayrıca depolama bölümünde, optimum sıcaklık korunmalı ve yalıtılmamış su borusu, buhar borusu, buhar jeneratörü veya ısı üreten ekipmanlar bulunmamalıdır.

3- Nem

İdeal olarak stoklama alanında nem oranı %15 ve altında olmalıdır. Depolama odasının nemi klima ve benzeri aygıtlarla alınmalıdır. İkinci bir seçenek ise nem geçirmeyen ambalajlar kullanmaktır. Her iki yöntemi aynı anda kullanmak ise kesin çözümdür.

Eğer mümkünse gıdalar, kendi orijinal ambalajlarında stoklanmalıdır. Çünkü genellikle ürünlerin ambalajları, raf ömürleri süresince gıdaları dış etkenlere karşı korumak üzere tasarlanmıştır. Örneğin karton kutular, cam kavanozların kırılmasını engeller. Eğer orijinal kutularda saklamak mümkün değilse bu durumda gıdaları hava geçirmeyen kaplarda saklayarak özellikle böceklerin, kemirgenlerin ve tozların girişi engellenmelidir. Oksijen de gıdalar için bir tehdit oluşturacağı için seçilecek olan nem koruyucu paketlemeler, aynı zamanda hava girişini de engelleyecektir. Bir paket içindeki oksijen oranı %2’den küçükse, ürünün raf ömrü uzayacaktır. (O2 oranı <2)

4- Güneş ışığı

Gıdaları doğrudan gelen güneş ışığından korumak gerekir. Çünkü güneş ışığı oksidasyon yaratarak gıdaların besin değerlerinin düşmesine neden olur. A-D-E ve K gibi yağda çözünebilen vitaminler, güneş ışığına özellikle hassastırlar. Dolayısıyla gıdaların saklandığı profesyonel mutfaklarda güneş ışığını engellemek ve yapay aydınlatma kullanmak gerekir.

sanayi mutfak-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5- Risk azaltan depolama yöntemleri

Kuru gıdaları yerden en az 45 cm yüksekte stoklamak, hem temizlik ve haşere kontrolünü kolaylaştırır hem de yüzey ve kap arasındaki sıcaklık farkından kaynaklanan yoğunlaşmaları engeller. Eğer toplu, palette stoklama yapılacaksa paletler yerden en azından 10 cm yüksekte olmalıdır.

Mümkünse temizlik malzemeleri ve gıda dışı ögeler, gıdalarla aynı alanda saklanmamalıdır. Eğer bu mümkün değilse en azından gıdaları bu tip malzemelerden ayırmak için bir seperatör kullanmak gerekir. Hatta tuz ve şeker gibi birbirine benzeyen gıdaların da yan yana stoklanmaması gerekir.

6- Haşereler

Ağzı açılmış gıda ürünlerinin saklandığı depolara böcek ve kemirgenlerin girişini önlemek için kapı ve pencereler bu tip haşeratların girişini engelleyecek şekilde korumalı olmalı ve stok alanının kapıları kapalı tutulmalıdır. Duvarlarda çatlaklar varsa mutlaka kapatılmalıdır. Yere dökülen gıdalar varsa temizlenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>