Paket Serviste İyi Olmanın Altın Kuralları

Comments (0) Trendler

paket2

Çalışma hayatının hızlı temposu insanların yemek yeme trendleri üzerinde de önemli değişiklere yol açıyor. Yemek yeme halleri gerek yoğunluktan öğlen ofis dışına çıkamama, gerekse yorucu bir günün sonunda akşam dışarı çıkıp bir mekanda yemektense paket servise başvurup üç beş bölüm dizi eşliğinde yeme gibi şekillere bürünüyor. Peki restoran işletmecilerinin sektördeki bu rekabet ortamından payını almaları için nasıl bir yol izlemeleri gerekiyor?

Hızlı ve Nitelikli Servis

Paket serviste sağlanması gereken olmazsa olmaz unsurlardan biri gidilecek yol/sıcak yemek denklemini doğru oranda tutabilmekten geçiyor. Nitekim evden veya ofisten verilen siparişlerde müşteriler genellikle ancak gerçekten acıktıklarında sipariş veriyorlar ve bu da beklerken geçirilen zamanı biraz daha güçleştiriyor. Sürekli olarak yavaş ve soğuk gelen bir sipariş, paket servise başvurmanın tadını kaçıracak ve sonraki alımları başka bir restorana yöneltecektir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta da güvenilir ve güler yüzlü servis elemanlarına sahip olmaktan geçiyor. Yemeği zamanında götüren, davranışlarıyla müşteride tatsız bir izlenim bırakmayacak servis elemanları kullanmak, işin seyrini değiştiren bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

İlk Sipariş ve özel kampanyalar

Paket serviste müşteriler genellikle servis kalitesi bilinen ve hızına güvenilen, dolayısıyla daha önce denedikleri bir restorana yönelme eğilimindedirler. Eğer belirli düzeyde bir memnuniyet sağlanırsa daha sonraki siparişlerin art arda gelmesi kaçınılmaz olur. Eğer paket servis işine yeni başlayan bir restoran işletiyorsanız, ilk siparişlerini yapan müşterilere ekstra bir incelik olarak ufak bir tatlı, salata veya meze türü ikram etmek iyi bir fikir olacaktır.

“Her zamankinden” sipariş etmek isteyen müşteriler için düzenli ve sabit bir menü içeriği ve yeni bir şeyler denemek isteyenler için de menüye yeni eklenen ürünlerde özel kampanyalar ve indirimler yapmak müşterileri çekmek için önemli bir rol oynayacaktır.

Sunum ve Paketleme

İştahla beklenen bir öğle veya akşam yemeğinin oldukça kötü ve özensiz sunulmuş olması yemeğin lezzetini bütünüyle ortadan kaldıracağından, paketleme de işin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Dolayısıyla yemeklerin çok fazla ısı alışverişine izin vermeyecek kaplarda ve boyutlarına uygun şekilde servis edilmesi gerekiyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>