Otel İşletmelerinde Personel Verimliliği

Comments (0) İşletme Yönetimi

Otel_Isletmelerinde_Personel_Verimliligi

Otel işletmenin en kritik noktalarından biri doğru ve sağlam bir ekibe sahip olup, bu ekibi doğru şekilde yönlendirmekten geçiyor. İyi bir ekip bir araya getirildiğinde dahi doğru kontrollerin yapılmaması sonucunda problemler sıralanabiliyor.

Otel personelinin kontrolünde en önemli adım, eksikleri doğru biçimde saptamaktan geçiyor. Kimin neyi yanlış yaptığını saptayıp ilgili kişiye gerekli uyarının yapılması işleri yoluna koymakta büyük önem arz ediyor. Ekipte doğru iş dağılımını yapabilmek de bu sebepten oldukça önemli. Eğer personelin kendine ait bir iş tanımı yoksa ve plansız programsız bir şekilde her işe herkes koşuyorsa, kontrol mekanizması da haliyle zor olacaktır. Bu nedenle kimin hangi işi yapacağını belirlemek hataların saptanmasını da kolaylaştıracaktır.

Personel kontrolünde bir başka önemli nokta da, ekibi yakından tanımaktan geçiyor. Eğer personel üyelerini aşırıya kaçmayacak şekilde belirli özelliklerini görmenizi sağlayacak düzeyde tanıyabilirseniz, kiminle nasıl ilgileneceğinizi de bu şekilde belirleyebilirsiniz. Gerekirse bir personel yemeği düzenleyin ve personel üyelerine dair birkaç şahsi detayı öğrenin. Böylece ekipteki elemanların güçlü ve zayıf yanlarını da görmek mümkün olacaktır.

Personelin doğru şekilde kontrol edilmemesi; yöneticiler yanlarında bulunmadığında da bağımsız biçimde işe odaklanıp, işi standarda uygun şekilde yürütmelerine engel teşkil eder. Personelin işinin ehli insanlardan oluşması, işi her zaman doğru şekilde ve zamanında yapacakları anlamına gelmez. Dolayısıyla personele gerekli motivasyonu verip, kontrol edilmediklerinde de işi tam olarak yerine getirmelerini sağlamalısınız. Bunun için de kontrol mekanizmasının oldukça dengeli bir şekilde yapılması gerekiyor. Çalışanları kontrol edip hatalarını saptamalı, ancak bu kontrolü sürekli ve baskıcı biçimde tutmamalısınız, aksi takdirde sizin kontrol etmediğiniz ve uyarıda bulunmadığınız zamanlarda işler yolunda gitmeyebilir. Bu sebeple personel kontrolünü motivasyon ve disiplin çizgileri üzerinde dengeli bir biçimde tutmalısınız

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>