Mutfakta Yemek İsrafını Nasıl Engellersiniz?

Comments (0) İşletme Yönetimi

mutfakta-yemek-israfini-nasil-engellersiniz

Mutfakta yemek israfını organize edecek olan kişi, o mutfağın organizatörleri olan şeflerdir. İyi bir şefin en önemli özelliği mutfakta neler olup bittiğinin farkında olması ve takımı çok iyi organize edebilmesidir. Mutfakta görülen yemek israflarının sebebi öncelikle bu farkındalığın olmaması ile açıklanabilir.

Takıma mutfağa ne kadar yiyecek girip çıktığının farkındalığını kazandırdıktan sonra bir sonraki aşamada en çok hangi öğünlerde, hangi gıda türlerinin çöpe gittiğini belirlemek gerekiyor. Eğer belirli bir gıda tutarlı bir biçimde çöpe gidiyorsa, bu o ürünü doğru miktarda servis etmediğiniz anlamına gelir. Bu hususta menüleri de gözden geçirmek gerekiyor. Eğer menülerdeki belirli ürün kategorileri fazla servis edildiği sebebiyle geri dönüyorsa, menü boyutlarını ona göre ayarlamakta fayda var.

Yiyeceklerin muhafaza edilme sürelerine dikkat etmek de israfı önlemede büyük rol oynuyor. Çabuk bozulan gıdalardan bir anda çok fazla satın alınmaması, sebze ve meyvelerin doğru şekilde muhafaza edilmesi uygulanabilecek yöntemlerden birkaçı.

Mutfakta kullanılan donanımın da kaliteli malzemeden olması yemek israfında rol oynuyor. Doğru ısı ayarlarına sahip olmayan bir buzdolabı, meyve ve sebzeleri gerektiği gibi soymayan bıçaklarla gıdaların bozulma süreleri arasında ilk bakışta fark edilmeyen ancak oldukça önemli rol oynayan bir ilişki var.

Yemek israfıyla en önemli başa çıkış biçimlerinden biri de geri dönüşüm. Yemek israfını önlemek için fazla gelen ve bekletildiği takdirde çöpe gidebilecek olan gıdaları yaratıcı çözümlerle farklı yemeklere dönüştürebilirsiniz. Örneğin kereviz ve turp gibi sebzelerden fazla satın alım yapıldıysa sebzeleri rendeleyip salataya dönüştürebilir ve o gün içinde uyumlu olacağını düşündüğünüz bir menünün yanında servis edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>