Mutfaklarda Fonksiyonel Depolama Alanları Yaratmanın Sırları

Comments (0) Trendler

araven_gida_saklama_kabi

Yemek hazırlama ve servis akışının sürekli bir devinim halinde olduğu profesyonel mutfaklarda yerli yerinde bir düzen sağlanmazsa harcanan zaman ve servis kalitesinde ciddi sorunlar meydana gelir. Özellikle mutfaklardaki depolama alanlarının düzenlenmesi hem sağlık hem de teknik açıdan mutfak akışında büyük bir rol oynuyor.

Yeterli Soğutma Kapasitesi

Restoran mutfağını dizayn ederken ne büyüklükte bir soğutma kapasitesi kullanılacağına dikkat etmek ve yiyeceklerin depolama alanları için yeterli dolabın mevcut olup olmadığının kontrolü bu konuda atılması gereken ilk adımı oluşturuyor. Et servisi yapılacaksa et muhafaza etmek için özel depolama alanı, malzeme stoğuna önemli bir etkisi olan dondurucu kapasitesi restoranların vazgeçilmez alanlarını oluşturuyor.

Hava Geçirmez Kaplar

Soğutma alanlarının yanı sıra yiyecekleri uzun süre depolama yöntemlerinden bir diğeri de hava geçirmeyen saklama kapları ve diğer gıda kaplarının kullanımından geçiyor. Saklama kapları, bir restoranın depolama unsurlarının vazgeçilmezlerinden birini oluşturuyor.

Profesyonel mutfaklar için saklama kapları üreten Cambro ve Araven gibi firmalar bu konuda oldukça başarılı bir profile sahip. Özellikle sebze ve meyveleri uzun süre depolamaya olanak veren bu profesyonel saklama kapları, malzemelerin çabucak bozulup çöpe gitmemesini büyük oranda etkiliyor. Bu anlamda mutfaktaki masraf oranını büyük ölçüde azaltırken, ayrı boyut ve tiplerde birçok seçenek sunarak mutfak düzenini de ileri düzeyde geliştiriyor.

Yoğun bir günü atlatmaya çalışan bir restoranı düşündüğümüzde gün içinde malzemelerin sürekli depolama alanlarından alınarak defalarca kullanılıp kaldırılması gerektiğini görebiliriz. Ayrıca bu sürekli döngünün sonunda, biten malzemelerin yerlerine yenisinin konulması, örneğin toz şeker gibi ağır malzemelerin büyük depolardan daha küçük kaplara aktarılması gerekiyor. Bu tarz ağır malzemeler için de Araven ve Cambro’nun ürettiği tekerlekli plastik saklama kapları kullanmak hem hızı artırıyor hem de harcanan enerjiyi minimuma düşürüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>