Mutfak Temizleme Listesi

Comments (0) İşletme Yönetimi

mutfak-temizleme-listesi

Mutfakta profesyonelliğin götürdüğü bir başka durak da temizlikten geçiyor. Gün boyu şeflerin binbir uğraşla çeşit çeşit yemekler yaptığı, yüzlerce malzemenin mutfağın dört bir yanında kullanıldığı ve bir o kadar servis takımının bu trafiğe katıldığı restoranlarda günün sonunda elbette etraflıca bir temizlik yapmak gerekiyor. Böylece hem mutfağın hijyeni korunmuş oluyor, hem de bir sonraki güne tertemiz ve tertipli bir ortamda başlanıyor. Sizler için mutfakta temizliğin olmazsa olmaz adımlarını derledik:

1. Izgara, fritöz ve ocaklar: Yağların en derin şekilde yer ettiği bu kısımların gün sonunda güçlü profesyonel temizlik malzemeleriyle temizlenmeleri çok büyük önem teşkil ediyor.
2. Buzdolapları: Buzdolabı temizliği mutfak temizliğinin önemli bir kısmını oluşturuyor. Buzdolabının hijyeni, içinde bulunan gıdaları da etkileyebildiği ve temizlenmediği takdirde kötü kokular yaydığı için her gün olmasa da ayda bir kez etraflıca temizlenmeli.
3. Lavabolar: Yiyeceklerin yıkandığı, parçalarının düştüğü, tabakların yıkandığı lavabolar üzerlerinde pek çok bakteri barındırabilir. Bunu engellemek için günlük temizliğin yanında ayda bir kez güçlü temizlik malzemeleriyle temizlenmeli ve herhangi bir tıkanma varsa giderilmelidir.
4. Tezgahlar: Tezgahlar da gıdaların dokunduğu, yemekle temas etmeye ve hijyeni tehdit etmeye sebep veren kısımların başında geliyor. Gün sonunda doğru biçimde temizlenmeyen tezgahlar kalıcı yağ izlerine yol açacaktır.
5. Kesme tahtaları: Özellikle et ürünlerinin üzerlerinde kesilmesiyle bakteri üretimi açısından en tehlikeli ekipman olan kesme tahtalarının, baktelerileri yok edecek kadar yüksek ısılarda temizlenmesi gerekir.
6. Pişirme Ekipmanları: Yeterli derecede temizlenmediğinde yağ birikiminin kaçınılmaz olacağı pişirme ekipmanları da yüksek ısıda ve kaliteli temizlik malzemeleriyle temizlenmeli.
7. Mutfak zemini: Mutfağın diğer bütün kısımları temizlendikten sonra zemin de özel yer temizleme kimyasallarıyla birlikte gün sonu temizliğinde yerini almalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>