Mutfak Ekibiniz Kimlerden Oluşmalı?

Comments (0) İşletme Yönetimi

Mutfak_Ekibiniz_Kimlerden_Olusmali

Restoranın mekânı, dekoru, menüsü hazır. Peki, ya ekip? Restoran işletirken başarıya doğru hızlı adımlarla ilerlemenin ve işlerin doğru şekilde ilerlemesini sağlamanın yolu sapasağlam bir mutfak ekibine sahip olmaktan geçiyor. Ekibi oluştururken dikkat edilmesi gereken 3 temel özellik ise şu şekilde:

Deneyim: Elbette bu sektöre yıllarını vermiş bir şef ve liderlik vasıfları kuvvetli bir yönetimsel kadroyla sonuç elde etmek çok daha kolay olacaktır. Eğer kendiniz bir şef değilseniz ve kendi mutfağınızın liderliğini üstlenmeyecekseniz, ekibinizi işinin ehli bir şef üzerine kurmalısınız. Çünkü mutfakta malzeme israfından restoranın prestijine, yemek sunumundan menüye kadar her şey şefin yetenekleri ile şekillenir. Bunun dışında yemek servisini sorunsuz halledebilmek adına liderlik vasıflarına sahip bir şef garson dahil ederek herhangi bir memnuniyetsizliği ortadan kaldırmalısınız. Ekibinizin geri kalanındaki fiziksel işlerde deneyim ön koşul olmasa da deneyimli elemanlar bulundurmak size her alanda avantaj kazandıracaktır.

Kuvvetli İletişim: Mutfağın müşteriyle teması restoranın başarısının doğrudan yansıtıcısıdır. Dolayısıyla iletişim yeteneği kuvvetli, müşterinin memnun olmadığı bir durumda pozitif şekilde yaklaşarak durumu restoranın lehine çevirebilecek servis elemanlarınızın olması restoran ziyaretçilerini sırf bu nezaket ortamı için dahi, en kısa zamanda tekrar ziyaret etmeye teşvik edecektir. Ayrıca iletişim yeteneği kuvvetli olmayan elemanlar kendi içlerindeki dinamiği de sağlayamayacak ve bu durum gidişata etki edecektir.

Gelişime Açıklık: Başarılı bir şefiniz ve ekip elemanlarınız olsa bile, zaman geçtikçe hızla değişen ve yenilenen piyasada gelişime ve bir adım öne gitmeye istekli bir ekiple çok daha iyi işler başarabilirsiniz. Ego savaşları vermek yerine, hata yaptığını kabullenebilen ve kendini yenileyebilen elemanlarla sektörde yerinizi çok daha rahat sağlamlaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>