Muhteşem Et Suyunun Sırrı: Sachet d’epices

Comments (0) Trendler

Sachet_depices

 

Et suyu, yemeklere ekstra lezzet katmak ve besleyici özelliğini arttırmak için mutfaklarda sıkça kullanılıyor. Bildiğimiz et suyunun hazırlanışında yapılan küçük değişiklikler ise usta şeflerin yemeklerinde bulduğumuz vazgeçilmez lezzetlerin küçük sırları.

Şeflerin lezzetli et suyu sırlarından biri olan Sachet d’epices, Fransız mutfağının bir keşfi olarak ortaya çıkmış. Baharat kesesi anlamına gelen bu kelime, yöntemin şeklini de tam olarak açıklıyor.  Defne yaprağı, kekik yaprağı, sarımsak, karabiber tohumları ve maydanoz saplarının bir bohça içerisinde et suyunun içine sallandırılması Sachet d’epices usulü et suyunun ana tarifi. İşin sırrı ise baharat bohçasının kaynama esnasında belirli bir süre tutulduktan sonra, yeterli aroma ve lezzete ulaşılmasıyla, suyun içerisinden çıkartılmasıdır. İstenilen aroma yoğunluğuna göre et suyunun içerisinde tutulan malzemeler, içerisinde bulundukları kese sayesinde kolayca tencereden çıkartılıyor ve tüm bu malzemelerin lezzeti yemeğin içerisinde bulunsa da ana yemeğin görüntüsünü etkilemiyor.

Kaliteli bir et suyu nasıl hazırlanır?

Et suyu, özellikle çorbalara kattığı eşsiz lezzetle, çorba tarifleri başta olmak üzere, hemen hemen her tür yemek tarifi için aranan bir malzeme. Et suyu hazırlamak kolay bir iş gibi görünebilir ancak hazırladığımız et suyunun lezzetli ve besleyici olabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Örneğin, besleyici ve kaliteli bir dana eti suyu için uyluk kemiğinden yaklaşık 10 cmlik parçalar halinde kesilmiş kemikler kullanılmalıdır. Uyluk kemiği jelatin ve ilik içerir ve bu da et suyunun kalitesini ve besin değerini artırır.Kemikler fırında karamelize edilirse, kemik üzerindeki kalıntıların et suyuna geçmesi ve rengini bulanıklaştırması engellenmiş olur.

Lezzetli tavuk suyunun sırrı

Tavuk suyu için, but ve göğüs kısmı sıyrılan bütün bir tavuğun tüm kemikleri kullanılır. Tavuk suyunun bulanık ve tortulu olmaması için tavuk kemiklerinin ilk suyu kaynama noktasına geldiğinde kemikler suyun içinden alınır ve bu ilk su dökülür. Sonrasında temizlenmiş kemiklere yeniden kaynatma işlemi uygulanır. Klasik et suyu, bu noktalara dikkat edilerek hazırlanabilir. Ancak yemeklerinde farklı lezzetler ve güzel kokular yaratmak isteyen şeflerin, et suyu hazırlarken kullandıkları baharat veya sebze karışımlarından oluşan farklı hazırlama yöntemleri vardır. Bunlardan bazıları; defne yaprağı, maydanoz, kereviz sapı, fesleğen, biberiye, kekik bitkilerinin demet halinde bağlanarak et suyunun içine bırakıldığı bouquet garni; kereviz, havuç ve soğanın küpler halinde doğranarak et suyuna karıştırıldığı mirepoix ve defne yaprağı, kekik yaprağı, sarımsak, karabiber tohumları ve maydanoz saplarının tülden bir bohça içerisinde et suyuna sarkıtıldığı sachet d’epicestir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>