Michelin Yıldızlı Şeflerin Favori Lezzeti: Trüflü Risotto

Comments (0) Trendler

Truflu_Risotto

Dünyanın en seçkin restoranlarına verilen Michelin Yıldızı, her restoran sahibinin rüyalarını süslüyor. Michelin yıldızlı şeflerin kullandığı sevilen lezzetlerden biri de Trüflü Risotto. Risotto bilindiği üzere İtalya’da pirinci pişirmenin en yaygın yollarından biri ve yüzlerce farklı şekilde yapılabiliyor. Bu çeşitlilikte rol oynayan en önemli faktör kullanılan farklı şekillerdeki pirinç türleri. Arborio, Carnaloli, Maratelli, Vialone Nano gibi farklı pirinçlerden yapılabilen risotto, pirinçlerin suyu çekme kapasitelerine göre çeşitli lezzetlerle birleştiriliyor. Daha sonra çeşitli malzemelerle birleştirilerek müthiş bir ahenk içine giriyor.

Risotto’nun yapımı oldukça yaygın ve çeşitli olsa da Trüflü Risotto’nun bu kadar seçkin bir yemek olması elbette nadir bulunan bir çeşit mantar olan trüfü bulmanın zorluğundan ileri geliyor. Beyaz ve siyah çeşitleri olan trüfler şefler tarafından özel olarak seçiliyor ve tazeliğini yitirmeden hemen lezzet dünyasına dahil ediliyor.

Her şefin kendine özel pişirme sırları olsa da genellikle mantarların barbeküde veya sac tavada tamamen kuruyana kadar pişirilmesiyle oluşturulan yemekte, diri ve fındıksı bir tat ortaya çıkması sağlanıyor. Trüflerin hazırlığı üzerlerine hafifçe serpilen zeytinyağı ve limon suyuyla sonlandırılıyor. Dünyaca ünlü şef Jamie Oliver’ın söylediğine göre mantarları bu yöntemle pişirme metodu çoğunlukla Japonya’da kullanılıyor.

Bilinen ve sevilen Risotto geleneğini yenilikçi bir tat olan trüfle birleştiren Trüflü Risotto, yükselen trendlerin arasında yerini almış görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>