Menü Maliyetinizi Düşük Tutmanın Yolları

Comments (0) İşletme Yönetimi

menu-maliyetinizi-dusuk-tutmanin-yollari

Menü hazırlarken öncelikli olarak dikkate alınması gereken unsur, restoranın hangi müşteri profiline hitap ettiğini belirlemektir. Bu doğrultuda menüde bulunacak ürünlerin satın alımı ve ne kadar kullanılacağına dair gerekli tespitler yapılabilir. Bunu tespit edebilmek için öncelikle menülerde hangi yemeklerin yer alacağına karar vermek gerekiyor. Bir sonraki aşamada hangi menüye tek bir gıda çeşidinden ne kadar harcanağını hesaplamak ve bunun bir güne denk gelen masraflarını tespit etmek geliyor.

Eğer bu hesaplamayı etraflıca yaparsanız, satın alımlarınızda nokta atışı miktarlarda ürün almış olursunuz, bu da menü maliyetini ciddi ölçüde düşürür. Satın alımlarda doğru miktarı bulabilmek menü maliyetini düşük tutmanın kilit yöntemidir. Sonuçta boşa harcanmamış her meblağ, kazancınıza artı olarak geri dönecektir. Bu konudaki bir başka yöntem de menüdeki ürünleri satış oranına göre düzenlemekten geçiyor. Eğer restoranınızda diğerlerine göre nispeten daha popüler yemekler varsa, bu yemeklerde bulunan malzemeleri popüleriteye göre fazladan aza belirleyip ona göre alım yapabilirsiniz.

Menü maliyetinde dikkatlice yapılması gereken bir başka ayarlama da porsiyonların boyutu. Eğer müşteri kitlesi oturmuş bir restoranınız varsa, porsiyonları birden küçültmek iyi bir adım olmayacaktır. Ancak menüdeki bazı yiyeceklere talep azsa ve artan yemekler ziyan oluyorsa menünün içeriğinde değişiklik yapıp genelde tabakta bırakılan ürünlerin porsiyonlarını küçültmek yararınıza olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>