Lezzet Uğruna Rus Ruleti Oynayanların Tercihi, Fugu

Comments (0) Trendler

fugu

Japonca’da ‘balon balığı’, ‘kirpi balığı’ ve ‘kurbağa balığı’ gibi balık türleri için kullanılan fugu kelimesi, aynı zamanda bu balıktan hazırlanan yemek için de kullanılır. Toplu iğne başı kadar bir dozunun yetişkin bir insanı öldürmeye yettiği ve siyanürden 1200 kat daha zehirli olan tetrodoksin maddesini içeren bu balığın bir tanesi, eğer doğru ayıklanmamış ve/veya ayıklanırken balığın etine zehir bulaşmışsa 30 kişiyi öldürmeye yeterlidir. Madem bu kadar zehirliyse, bu balığın neden inatla hala tüketildiğini anlamak için ne kadar lezzetli olduğunu bilmek gerekiyor. Hatta vücudunun en zehirli kısmı olan karaciğerinin en zehirli kısım olduğu da biliniyor.

Ayıklaması çok ileri düzeyde uzmanlık ve titizlik gerektirdiği için fugu hazırlamak isteyen şeflerin en az 2-3 yıllık bir eğitim görmesi gerekiyor. Fugu şefleri, balığın zehirli kısımlarını dikkatlice ayıkladıktan sonra balığın etini kâğıt inceliğinde dilimleyip sashimi haline getiriyor. Daha sonra sarmal olarak tabağa özenli bir sunumla yerleştirilen fugu, müşterilere servis ediliyor. Göze hitap eden sunumu olduğu kesin, fakat fugu yemek herkesin harcı mı? Bu derece özel lisans ve eğitim gerektiren riskli bir yiyeceğin fiyatı da haliyle onu lüks yiyecekler kategorisine sokuyor. Sadece fiyatıyla değil, adeta lezzet uğruna Rus ruleti oynamaktan farksız olmasıyla da her damağına düşkünün tercihi olmasa da, fugu balığının Japonya’da 40 farklı türü bulunduğu ve her yıl 10,000 ton fugu balığı tüketildiği biliniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>