La Madeline au Truffle Çikolatanın En Doğal Hali

Comments (0) Trendler

La_Madeline_au_Truffle_Cikolatanin_En_Dogal_Hali

Dünyanın en pahalı çikolatasının hangisi olduğunu merak ediyorsanız işte cevabı. Ünlü Danimarkalı şef Fritz Knipschildt’in ürettiği La Madeline au Truffle, Forbes Magazine tarafından dünyanın en pahalı çikolatası olarak belirlendi. Peki, bir çikolata ne kadar özel olabilir?

La Madeline au Truffle, bu şöhretini öncelikle %70 kakao oranlı Valrhona çikolatası kullanımından alıyor. Merkezi Fransa’da yer alan dünyaca meşhur Valrhona, dünyanın en iyi gastronomik çikolata üreticilerinden biri olma özelliğine sahip. En lüks çikolatalar için şeflerin genellikle tercih ettiği Valrhone, üst segmentteki restoranlara hizmet veriyor.

La Madeline au Truffle, Valrhone çikolatası kullanmasının yanı sıra yoğun krema ve vanilyayı zengin aromasının bir parçası yapıyor. Çok nadir bulunan bir mantar olan French Perigord truffle bu zengin aromayla çevreleniyor ve özel olarak seçilmiş kakao tozunda yuvarlanıyor. Bu işlemlerin sonucunda eşsiz bir lezzete ulaşan La Madeline au Truffle’ın yarım kilosu 2.600 dolar ve tanesi 250 dolar olmak üzere oldukça yüksek fiyatlara satılıyor. Lezzeti yanında görünüm olarak da abartılı bir cazibeye sahip olan çikolata, gümüş rengi bir kutunun içinde ve kurdelelerle bezenerek sunuluyor.

Usta çikolata şefi Knipschildt’in kendi elleriyle yaptığı bu gösterişli çikolata, ABD’nin Conneticut eyaletinde bulunan Norwalk kentinde, Knipschildt Chocolatier’de bulunabilir. Knipschildt’in 1999 yılında kurduğu bu çikolata dükkânında La Madeline au Truffle haricinde çok sayıda başka lezzetler de bulmak mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>