Kırmızı Eti Hazırlarken ve Pişirirken Yapılmaması Gereken Hatalar

Comments (0) Trendler

Yemek kültürümüzde önemli bir yere sahip olan kırmızı et, profesyonel şefler tarafından şahesere dönüştürülürken, kimi aşçılar ise yaptıkları basit hatalarla etin lezzet değerini düşürebiliyor. Çünkü hazırlarken ve pişirirken yapılan hatalar, etin lezzetini önemli ölçüde etkiliyor. İşte yapılmaması gereken o hatalardan bazıları…

Buzdolabından direkt tavaya mı?

İster ince şeritler halinde etler, isterseniz kalın bir dilim biftek pişirmek isteyin, bunu önceden planlamanız gerekir. Çünkü eti buzdolabından çıkarır çıkarmaz tavaya atmak, lezzetini azaltan hataların başında geliyor. Peki ne kadar “önceden” bu planlamayı yapmak doğrudur? İnce kesimler için tezgahın üzerinde 15-20 dakika dinlendirme yeterli bir süredir. Eğer pişirmek istediğiniz et kalın bir biftek dilimi ise, buzdolabından çıktıktan sonra en az yarım saat dinlendirmek doğru yöntemdir. Direkt buzdolabından çıkarıp eti tavaya atarsanız, etin lezzetini riske atmış olursunuz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teflon tava değil, dökme demir tava

Dökme demirden yapılan ağır tavalarda pişirilen etler daha lezzetli olur. Eğer her iki tava da varken teflon olan tercih ediliyorsa, bu hatalı bir karardır. Dökme demir tavada yüksek ateşte eti mühürlemekten korkmayın. Hatta bu aşamada biraz duman çıkmasında da sakınca yoktur. Sadece yağın yanmaması gerekir. Bu arada dipnot; her zaman etin pişmesine yakın son birkaç dakikada eklenen tereyağı, lezzet tamamlayıcısıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dışı kabuk bağlamış, içi orta pişmiş biftek için

Bazı şefler etin ne kadar piştiğine hisleriyle karar verdiklerini söylerler. Eğer şef profesyonel değilse, bu yöntem yanıltıcı olabilir. Çünkü buna karar vermek için gerçekten çok deneyimli olmak gerekir. Dolayısıyla iyi pişmiş bir biftek isteniyorsa, işlemin tamamını tavada gerçekleştirmek iyi sonuç vermez. Sadece mühürleme işlemi için tava kullanmak, sonrasında 10-15 dakika dinlenen mühürlenmiş etin son pişirme işlemini fırında yapmak idealdir. Mühürlenmiş eti 220 derecede önceden ısıtılmış fırında 1,5 dakika pişirirseniz az pişmiş, 3 dakika pişirirseniz orta pişmiş ve 5 dakika pişirirseniz iyi pişmiş lezzetli bir et elde edebilirsiniz.

kırmızı et4-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piştikten sonra hemen servis mi etmeli?

Et konusunda en sık yapılan yanlışlardan biri de pişen eti hemen servis etmektir. Pişer pişmez hemen dilimlenen et, suyunu dışarı vererek lezzet kaybına uğrar. İnce etler için 5 dakika, kalın etler için ise 10 dakika dinlenme süresi gerekir. Bu süre içinde et soğumayacağı gibi lezzeti tam oturacaktır. Sabırsızsanız, bu arada masaya içecek servisi yaparak zaman kazanmayı deneyebilirsiniz.

Elbette et seçiminin lezzete katkısını unutmamak gerekir. G2m’den tedarik edeceğiniz Lokum Et markasında, içiniz her zaman rahat olur!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>