Kesme Tahtası ile İlgili Güvenlik Unsurları

Comments (0) İşletme Yönetimi

kesme-tahtasi-ile-ilgili-guvenlik-unsurlari

Profesyonel mutfakların vazgeçilmezi olan kesme tahtasını seçerken dikkat edilmesi gereken önemli unsurların başında güvenlik geliyor. Kesme tahtaları genel olarak ahşap, plastik ve nadir de olsa görülen cam olmak üzere üçe ayrılıyor.

En yaygın kullanılan kesme tahtası türünün ahşap malzemeden yapılanlar olması hem kullanım kolaylığından hem de güvenlik kontrolünün nispeten kolay olmasından ileri gelir. Çünkü ahşap zemin, kullandığınız her tip bıçakla çalışmak için oldukça elverişli bir yüzeye sahiptir. Bıçak, tahtanın sağlam yüzeyi sayesinde elinizden neredeyse hiç kaymadan, güvenli ve pratik bir şekilde hareket eder. Sürtünmesinin az olması sayesinde de keskinliğini kolay kolay kaybetmez.

Ahşap kesme tahtalarını kullanırken dikkat edilmesi gereken en önemli husus hijyen. Özellikle profesyonel mutfaklarda çok sık ve çok çeşitli yiyeceklerin kesildiği kesme tahtalarının ahşap olması temizlenmesi açısından zorluk çıkarabiliyor. Ahşap kesme tahtalarının doğal gözenekleri olması sebebiyle, kullanıldıktan sonra iyi temizlenmemişse, özellikle et ve benzeri gıdalarda bulunan bakterilerin üreyebilmesi için elverişli bir ortam oluşur. Bu tür kesme tahtalarının temizliğine dikkat edilmesi gerektiği gibi, temizliklerinde çamaşır suyu gibi aşındırıcı maddeler kullanılmamalıdır. Eskiyen tahtalar ise belli zaman aralıklarıyla değiştirilmelidir.

Plastik ve cam kesme tahtaları da maliyetleri düşük olduğu için günümüzde oldukça popüler ancak kullanım kolaylığı ve güvenlik açısından bu tür tahtaların zemine sıkıca tutturulması ve mümkünse ferah ve geniş bir alana yerleştirilmesi gerekir. Ahşap tahtalardaki bakteri oluşumu problemi cam ve plastiklerde çok sorun teşkil etmese de yine de temizliğe dikkat etmek gerekiyor.

Kesme tahtalarını kullanırken güvenlik açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da tahtanın doğru boyutta olması. Küçük boyutlu yiyecekleri büyük tahtada rahatlıkla kesebilirsiniz ancak tersini yapmak oldukça zorlayıcı olacağından bu durum kesiklere ve kazalara sebebiyet verebilir. Dolayısıyla kesilecek her boyuttan gıdaya göre yeterince büyük bir tahta kullanmak en doğru seçim olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>