Kahvenin Çekirdeğine Yolculuk: Kahve Laboratuvarları

Comments (0) Trendler

Kahvenin Çekirdeğine Yolculuk: Kahve Laboratuvarları

Türkiye genelinde kahve tüketimi Avrupa’ya kıyasla büyük oranda instant coffee denilen çözünebilir kahveler üzerinden devam ediyor. Ancak geçtiğimiz birkaç yılda açılan Brew Lab olarak adlandırılan kahve laboratuvarları taze ve kaliteli kahve arayışı içindeki tüketiciyi aradığıyla buluşturuyor.

Kahveyi doğru bir şekilde hazırlamanın pek çok değişkeni bulunuyor. Kahve laboratuvarlarının temelinde taze kavrulmuş ve özenle seçilmiş nitelikli kahve çekirdeklerinin kahve fincanına ulaşana kadar doğru aşamalardan geçmesi yer alıyor. Bunun yanı sıra kullanılan su ve süt kalitesinden, hangi kahve çekirdeğinin hangi pişirme yöntemi ile yapıldığı da büyük önem arz ediyor. İşte kahve laboratuvarları bütün bu unsurları göz önünde tutarak ve lezzet hususunda deneysel çalışmalara yer vererek kahve deneyimini bir adım öne taşıyor.

Coffee Brew Lab

Beyoğlu’nun yeni gözdesi Coffee Brew Lab bu yeni trendin İstanbul’daki önemli temsilcilerinden biri. Kullandıkları farklı kahve çekirdekleri ve demleme teknikleri ile dikkat çeken mekanın kahvelerini ödüllü headbarista Özkan Yetik hazırlıyor. Mekanda en çok tercih edilen syphon kahvenin yanı sıra klasik espresso bazlı içecekler ve tatlılar da yer alıyor.

Coffee Brew Lab mekan tasarımıyla da kahve sunumundaki bu yeni dalganın hatlarını sağlamlaştırıyor. Şık ve minimal iç mekan tasarımı ile sunumda yer verilen özel bardak ve tabaklar mekanı öne çıkaran özellikler arasında.

Espresso Lab

Yine Beyoğlu’nda karşımıza çıkan bir başka kahve laboratuvarı ise Espresso Lab. Emirgan, Ayazağa, Santralstanbul ve Kadir Has şubeleri de bulunan mekan, aynı şekilde taze kahve ve modern tasarımın birleştiği noktada yer alıyor. Kahve içmenin gündelik bir aktivite olmasından çok bir tarz meselesi olduğunun vurgusunu yapan mekanda latte art ile süslenmiş kahvelerin yanı sıra özel yapım çaylar da bulunuyor.

Altıtude Coffee Lab/ İngiltere

İngiltere’nin en gözde kahve laboratuvarları arasında gelen Altıtude Coffe Lab; lezzetli karışımları, farklı sunumları ve mekanın mistik havası ile kahve içimini adeta bir şölene çeviriyor. 20 yıllık tecrübesi ile kahve severlere benzersiz bir deneyim sunan Altıtude Coffe Lab, pek çok işletmenin toptan kahve ihtiyacını da karşılıyor. Bu laboratuvarda kahve yanında size eşlik eden lezzetli tarifleri de mutlaka denemelisiniz.

Coffee Labs Roasters

Amerika’nın en ünlü kahve laboratuvarı olma özelliği ni taşıyan Coffee Labs Roasters, dünya genelindeki en iyi kahve çiftliklerindeki yetiştiricilerden tedarik ettiği kahveleri, kahve tutkunları ile buluşturuyor. 15 yıllık emekli şef Mike Love ve restoran sektöründe çalışan ve aynı zamanda danışmanlık hizmeti veren  Alicia Mike’nin kahve tutkusuyla açtığı Coffee Labs Roasters;  3 yıldızlı yeşil restoran sertifikasının yanında  Amerika’nın en iyi Espresso ödülü de dahil olmak üzere birçok ödül kazanmış. New York’ta yer alan bu kahve cennetini mutlaka görmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>