Izgara ve Mutfak Ekipmanlarının Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Comments (0) Trendler

ızgara

Restoran mutfaklarının en sık kullanılan vazgeçilmezlerinden biri olan ızgaralar, bununla orantılı olarak sık temizlenmeye ihtiyaç duyuyorlar. Özellikle sürekli yağa maruz kaldığı için temizlik konusunda restoran çalışanlarını zorlu bir sürece sokabiliyor. Ancak ızgara temizliğinin pratik ve kolay adımlarını takip ederek zorlukların üstesinden kısa sürede gelmek mümkün:

Yağ sökücüler

Izgara temizliğinde kaplamaya uzun süre ısıyla birlikte yer etmiş yağ ve kirleri çıkarmanın ilk kuralı, profesyonel bir yağ çözücü kullanmaktan geçiyor. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanılan yağ çözücülerin spreylendikten hemen sonra ovarak mucize göstermesini beklememek. Yağ çözücü uygulanan ızgara bölmeleri çözeltinin malzemeye işlemesine olanak verecek şekilde bir süre boyunca yağ çözücü malzemeyle birlikte bekletilmelidir. Aksi takdirde saatlerce ovarak bile bir sonuca ulaşılması mümkün olmaz.

Yağları kolayca sökmekte kullanılabilecek bir başka bilinen yöntem de ızgara eğer parçalara ayırılıyorsa bunları plastik kapanabilen poşetlere koyup içine bir miktar amonyak ekleyerek uygulanıyor. Kapalı poşette amonyak ile birlikte 8 saat bekleyen parçalar bir sünger veya fırça yardımıyla hafifçe ovalandığında kolayca temizlenebiliyor.

Düzenli Temizlik

Izgara temizliğini kolaylaştıracak bir başka önemli husus ise temizliğin belli aralıklarla düzenli olarak yapılması. Aksi takdirde ayların ve yılların biriktirdiği yağ ve kirleri temizlemek en güçlü endüstriyel temizlik malzemelerini bile zorlayabilir.

Izgara temizliğini basit su ve sabun karışımıyla her günün sonunda temizlemek ocağın üstünde kalan yemek artıklarından tamamen arındırmak, temizliğin sonunda ise bir havlu yardımıyla tamamen kurutmak gerekiyor. Günlük temizliğin aksatılmaması, uzun vadede temizlik şirketlerine ödenecek büyük meblağlardan veya yeni bir ızgara almaktan kurtulmanın en güvenli yolunu oluşturuyor. Ayda bir güçlü yağ çözücülerle yapılacak esaslı temizlik ile de ızgaranın ömrü kolayca uzatılabilir.

Izgaranın üst kısımlarında yer alan davlumbaz filtreleri de yağları biriktiren bir başka kısım olduğundan bu filtrelerin de düzenli olarak temizlenmesinin yanında, çok eskiyen filtrelerin de belli zaman aralıklarıyla tamamen değiştirilmesi gerekiyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>