Izgara Bonfile Tarifi

Comments (0) g2m TV

Tereyağ ile fırınlanmış patates, kırmızı şarap sirkeli fasulye turşusu ve ızgara bonfilenin bir arada olduğu doyumsuz bir tarif.

Malzemeler
200 gr Orta Kesim Bonfile
Atkins&Potts Madeirali Mantarlı Sos
Fransız Fasulye
Sarımsak
Toschi Kırmızı Şarap Sirkesi
Patates
Taze Kekik
Tuz
Tereyağ

Yapılışı
Patatesler ince şeritler halinde doğranır ve tereyağ ile hafifçe marine edilir. Sonrasında tuz ve taze kekikle birlikte karıştırılır.Fırında da yaklaşık 170 derecede 15 ile 20 dakika arasında piştikten sonra çıkartılara ve 5 dakika dinlenmeye koyulur. Et hazır olunca birkaç dakikalık ısıtma yapılarak ve servise hazır hale getirilir.

Şarap sirkesi tencereye koyulur ve kaynatmaya başlanır. Kaynamaya başladıktan sonra fasulyeleri içine koyarak, yaklaşık 2 dakika kadar kaynatılır. Sonrasında süzerek tuz ve buz ile harmanlanır.

Ayrı bir tencereyi yağlayıp sarımsaklar kızartılır. Bonfile çok hafif yağlandıktan sonra tuzu ve biberi eklenerek ve ızgaraya yerleştirilir. Sarımsaklar da tereyağında bekletildikten sonra kenara alınır.

Fasulyeleri süzüp buz ile karıştırınız. Sarımsak ve papatesi fırına koymadan önce birazcık sarımsağın üstüne hafif bir tereyağ gezdiriniz ve patatesin üstüne de birazcık sürünüz. Sürdükten sonra sarımsağımızın üstüne bir dal kadar taze kekiği koyarak, ikisini yaklaşık 5 dakika kadar fırına veriniz.

Atkins&Potts Madeiralı Mantarlı Sosunu açınız. Tavamıza yaklaşık bir porsiyon kadar doldurduktan sonra sosu kaldırabilirsiniz. Açtığınız paketi yaklaşık 3 gün kadar dolapta +4’ü bozmadan streç filmi bir paketin içinde saklayabilirsiniz. Sos ısındıktan sonra hemen kenara çekilmeli.
Yaptığımız tüm tariflerle güzel bir tabak hazırlayabiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>