Havyar ve Istakoz’un Muhteşem Uyumundan Doğan Bir Lezzet: Lobster Frittata

Comments (0) Trendler

Lobster_Frittata

Gurme mutfağın en yeni trendi Lobster Frittata, deniz ürünlerinin en seçkin kombinasyonlarından biri. Aslen kahvaltı olarak sunulan bu lezzet, zengin içeriğiyle her öğünde tüketilebildiği gibi, en çok da seçkin restoranlarda uzun hafta sonu brunch’larının gözdesi olarak sunuluyor.

New York’taki Le Parker Meridien Hotel’de yer alan Norma’s restoranında “dünyanın en pahalı omleti” olarak ün kazanmış olan Lobster Frittata, bu ününü restoranda 1.000 $’lık bir fiyat karşılığında sunulmasından alıyor. Bunun sebebi ise elbette kullanılan yumurta ve benzeri malzemelerden değil; yemeğin içinde bütün halde bulunan ıstakoz ve en üst kısma serpilen yaklaşık 300 gramlık özel olarak hazırlanmış havyardan ileri geliyor. Ayrıca bu iki ana malzeme ortalama lezzetteki ürünlerden elde edilmiyor; Hazar Denizi’nin en yüksek kategorideki ıstakoz ve havyarları kullanılarak hazırlanıyor. Dolayısıyla kullanılan ıstakoz ve havyarın kategorisine göre fiyat da dalgalanma gösteriyor. Norma’s’dan sonra dünyanın seçkin restoranlarında da hemen yerini alan lezzet müşterileri ziyadesiyle memnun etmiş olacak ki bir anda herkesin bahsettiği bir trende dönüşmeyi başardı.

Lobster Frittata’yı hazırlanışının komplike oluşundan çok; havyar ve ıstakozun mükemmel birlikteliği ve kaliteli, taze malzeme bulmanın zorluğu dünyanın en seçkin brunch seçeneklerinden biri haline getiriyor. Ancak hazırlanışının sade adımlardan oluşması kolay olduğu anlamına gelmiyor. Istakozu diğer malzemelerle uyum sağlayacak şekilde doğru oranda pişirebilmek usta bir şef olmayı gerektiriyor. Böylece hem malzeme hem de pişirme şekli bakımından Lobster Frittata ile sıradan omletler arasında uçurumlar oluşuyor.

Deniz ürünlerinde ustalaşmış bir şef ve özenle seçilmiş kaliteli malzemeler bir araya geldiğinde dünyanın en lüks kahvaltılarından biri ortaya çıkıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>