Gurme damakların son keşfi: Chia

Comments (0) Trendler

Chia

Son yıllarda popülerliği bir hayli artan Chia tohumu hem gurme bir lezzet hem de sağlıklı yaşamın en büyük destekçilerinden biri olarak hayatlarımıza adımını atmış bulunuyor. Omega-3, antioksidan, protein ve yüksek lif içermesiyle son derece faydalı bir besin olan Chia tohumu, ilk olarak kardivasküler hastalıklar, kanser ve diyabete karşı koruyucu olmasıyla gündeme geldi.


Aztek savaşçılarının çok uzun mesafeler koşabilmesinin ardında yatan sır olarak bilinen efsanevi Chia tohumu, bu sebeple ayrıca “koşucunun yemeği” adıyla da biliniyor. Yeni dönemde mutfaklarda tam tahıl tanesi olarak veya makinada öğütülerek smoothie’lerde ve salatalarda kullanılıyor. Bunların yanı sıra yoğurt ve meyveler eşliğinde servis ediliyor ve Chia tohumu tatlısı olarak da sunuluyor.
Daha çok Güney Meksika ve Guatemala çevresinde yetişen Chia, ayrıca ekmek ve tortillaların üzerinde de kullanılıyor. Bunun yanında pastalarda kullanılmak üzere jel kıvamına getirilip kek ve pastaların yapımında da kullanılıp yumurta ve yağı %25 oranında azaltarak ekstra besin değerleri ekliyor. Türkiye’de de gurme ürünleri satan mekanlarda ve bazı restoran menülerinde rastlayabileceğimiz Chia, son dönemlerin en çok talep edilen ürünlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Yemekten keyif alırken sağlığı elden bırakmayanların son gözdesi Chia tohumu, restoranların menülerindeki en yeni tariflerde kullanmasıyla gün geçtikçe farklı şekillerde tüketici karşısına çıkıyor.
Profesyonel şeflerin kullanmaktan keyif aldığı ve lezzet sırrı olarak sakladığı Chia, popülerliğini her geçen gün artıracak gibi duruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>