Gıda Güvenliğinde Isı Faktörü

Comments (0) İşletme Yönetimi

gida-guvenliginde-isi-faktoru

Mutfaktaki profesyonellerin bildiği üzere gıda işi şakaya gelmez. Gıda güvenliğini sağlamak restoran işletmeciliğinin en önemli vazifelerinden birini oluşturuyor. Bu güvenlik önlemlerini alırken dikkat edilmesi gereken önemli bir husus da ısı faktörü.

Gıda güvenliğinde ısı faktörünü oluşturan etkenlerin başında ısı kontrolüne tabi tutulan gıdalar geliyor. Peynirler, yoğurt ürünleri ve kremalar olmak üzere her türlü süt ürünü ve pişirilmiş olan, özellikle içinde et ve yumurta türevlerini bulunduran tüm gıdaların doğru ısılarda muhafaza edilmesi ve ısı düzeylerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Balık ürünleri servis eden bir restoran söz konusuysa füme edilmiş balıkların da ısı kontrolünden geçmesi gerekiyor. Her gıda türünü optimum düzeyde muhafaza etmek oldukça önemli zira bu kontroller hem yemeğin bozulmaması hem de lezzeti en üst seviyede tutmak için gerekli. Aksi takdirde gıdaların ısı kontrolü düzgün yapılmadığında oluşabilecek mikroorganizmalar sağlığı tehdit edecek unsurlara dönüşebiliyor.

Başta İngiltere olmak üzere çoğu Avrupa ülkesinde de uygulanan Isı Kontrolü Mevzuat’ına göre, bakteri oluşumunun engellenmesi için patojenik mikro-organizmalar üretmeye meyilli yiyeceklerin 8° C altında veya 63°C üstünde muhafaza edilmesi gerekiyor.

Gıdayı doğru ısıda muhafaza etmekte bir başka dikkat edilmesi gereken nokta ise gıdanın transferi konusunda karşımıza çıkıyor. Bu konuda optimum seviyeyi sağlayabilmek için gıdanın gerekli koşulları sağlayacak şekilde taşınması ve aktarma işleminin olabildiğince ısı alışverişine müdahale etmeyecek şekilde yapılması gerekiyor. Serin ortamda bekletilmesi gereken gıdanın birden çok sıcak ortama girmesine izin vermemek, özellikle çiğ gıdaların yeterli serinlikte tutulması gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>