Yerli ve Yabancı Şefler Gastromasa Konferansı’nda Bir Araya Geldi

Comments (0) Trendler

gastromasa

Türkiye’de ev dışı tüketim sektörünün ana merkezi olarak görülen İstanbul, özellikle dünya markalarının ve dünyaca ünlü şeflerin yatırım için tercih ettiği lokasyonlar arasında gelmekte. Yerli şeflerin çabaları ve çalışmalarıyla gastronomi alanında dünya mutfaklarıyla yarışır pozisyona gelen Türk gastronomi kültürü ise oldukça dikkat çekmekte. Bu noktada yapılan konferansları, sunumları ve etkinlikleri es geçmemek gerekiyor.

Türk gastronomi kültürü, ekonomisi ve tanıtımı için geçtiğimiz günlerde oldukça prestijli bir konferans yapıldı. Bu etkinliği sadece konferans olarak tanımlamak yetersiz kalacak. Oldukça donanımlı şekilde hazırlanılan konferans, adına yakışan şekilde yemek sunumları, ikramlar, görsel şovlar, etkili tartışmalar ve gastro parti içeriğiyle katılımcılara adeta benzersiz bir deneyim yaşattı.

Türkiye’de ilk kez gerçekleşen Gastromasa Konferansı’nda İstanbul; dünyaca ünlü şeflere, yemek yazarlarına, trend avcılarına ve 500’e yakın sektör profesyoneline ev sahipliği yaptı ve İstanbul’un gastronomi potansiyeli tartışıldı. g2m ana sponsorluğunda gerçekleşen bu büyük organizasyonda; iki Michelin yıldız, dört Gault Millau alan ilk ve tek kadın şef olan Johanna Maier, dört kuşaktır pastacılık alanında çalışan Escriba ailesinin dördüncü kuşak temsilcisi ünlü pasta şefi Cristian Escriba, ünlü yemek yazarı Luciana Bianchi ve trend avcısı Maria Canabal yer aldı.

Gastronomi tutkunlarının ilgiyle takip ettiği Gastromasa Konferansı’nda özellikle dikkat çekmek istediğimiz ‘’İstanbul, dünya gastronomisinin yeni destinasyonu olacak mı?’ konusunun ana tartışma konusu olması ise çok yerinde bir karar olmuş. İspanyol mutfağında bir marka haline gelen Sergi Arola, Shaya Türkiye Genel Müdürü Murat Gün, Desert Grup kurucusu Yücel Özalp, g2m Genel Müdürü Burak Özbaşıoğlu ve TURYİD Başkanı Kaya Demirer’in tartıştığı bu konu ile İstanbul’un dünya gastronomisinin yeni destinasyonu olabilmesi için atılması gereken adımlar belirlendi. Hem Türkiye hem de İstanbul için önemli bir adım olan bu konferans ile ülkemizin gastronomi kültürüne değerli bir katkıda bulunuldu. Türkiye gastronomisi dünyaya tanıtılırken dünyadaki gelişmelerin birinci ağızlardan dinlendiği bunun gibi konferanslarla ve çalışmalarla bulunduğumuz noktadan çok daha iyi bir yere geleceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>