Etin Lezzetini Etkileyen Faktörler

Comments (0) Genel

et

Etin lezzeti, hazırlık aşamasında kullanılan malzemeler ve uygulanan yöntemlerle sağlanır. Bunun için pek çok profesyonel şef, pişirmeden saatler öncesinde eti lezzetlendirmek için uğraşır. Kullanılan malzemelerin yanında dış faktörler de etin lezzetini etkileyen unsurlardır. Sizin için hazırladığımız etin lezzetini etkileyen faktörler yazı dizimi inceleyerek et konusunda değerli bilgilere sahip olabilirsiniz.

1- Genetik

Nasıl ki insanlarda herkesin parmak izi, sesi kendisine özelse aynı şeyler hayvanlar için de geçerlidir. Dolayısıyla yediğimiz her etin tadı, kendine özeldir. Bu yüzden lezzetli bir et yemeği yapmak için iyi genlere sahip kaliteli etleri, yani g2m’nin Lokum Et markası gibi güvenilir markaları kullanmak gerekir.

2- Kullanılan baharatlar

Eti marine etmek için kullanılan baharatlar ve soslar, etin lezzetine doğrudan etki eder. Dolayısıyla aşçılar bir anlamda lezzet doktorlarıdır. Her birinin lezzet için uyguladığı marinasyon yöntemi, tıpkı doktorların yazdıkları reçetelere benzer.

baharatlı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3- Eti pişirme yöntemi

Bir etin lezzetinde, kullanılacak malzemeler kadar pişirme yöntemi de belirleyicidir. Örneğin ot ile beslenen hayvanlardan elde edilen az yağlı etlerin uzun süre pişirilmesi gerekir. Bu tip etlerin kısık ateşte ve yavaş yavaş pişirilmesi en mükemmel sonucu verir. Pişirme süresi ve sıcaklığı etin içindeki yağ miktarına göre hassas bir biçimde belirlenmelidir.

4- Az pişmiş, orta pişmiş, ya da iyi pişmiş

Özellikle otla beslenen hayvanlardan elde edilen etlerin az pişmiş servis edilmesi, ete hem özel bir lezzet katar, hem de etin besin değerlerinin korunmasını sağlar. Kömür ateşinde “iyi pişmiş” olarak hazırlanan etlerin de ayrı bir lezzeti vardır.

pişmiş et

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5- Etin yağı lezzeti etkiler

Bazılarının damak tadı yağlı ete uygundur, bazıları ise eti yağsız yemeyi tercih eder. Ama şu bir gerçektir ki, etteki yağ oranı, lezzetini etkileyen önemli bir faktördür.

6- Etin kesim yeri

Kuzu incik mi,(ön bacaklar) yoksa kuzu pirzola mı daha lezzetlidir? Daha çok egzersiz yapan bacakların lezzeti, daha az hareketli bel bölümünden yapılan pirzoladan farklıdır.

7- Kullanılacak tava

Yüksek ısıya dayanıklı ve ısıyı homojen dağıtan döküm tavalarda pişirilen etler, teflon tavalarda pişirilen etlerden daha lezzetlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>