Et ve Ürünlerinin Depolanmaları Sırasında Bozulma Nedenleri – Et Satın Alma Rehberi

Comments (0) Et Satın Alma Rehberi, Satın Alma Rehberleri

bozulma_nedenleri

Et ve et ürünlerinde depolama işlemi etin kalitesini etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu depolama işlemi sırasında uygun şartların sağlanmaması gibi nedenlerle ürünler üzerinde bakteriler üreyerek bozulmalarına sebep olmaktadır. Bu bozulmalar genellikle bakteriyel, fiziksel ve kimyasal olmak üzere üç şekilde meydana gelmektedir. Bakteriyel bozulmalar; iç faktörler, kimyasal bileşim ve fiziksel durumlara bağlı olarak geliştiği gibi ürünlerin teknolojik olarak hazırlanmasıyla da ilişkilidir.

Gıda maddesinin saklandığı ısı derecesi, depolama işlemi sırasında ortamda oluşan oksijen basıncı ve rutubet oranı bozulmayı etkileyen dış faktörler arasında yer almaktadır. Bozulma eyleminde yalnızca bu faktörler değil, mikroorganizmaların primer veya sekunder kontaminasyonları da rol oynamaktadır. Ürünün yüzeyindeki bakterilerin sayısı, protein ve karbonhidrat parçalayanların oranı ve bakterilerin üreyebilmeleri için uygun ısının sağlanması gibi durumlar bozulmayı tetiklemektedir. Et ürünlerinin; su aktivitesi, pH değeri ve saklandığı ısı derecesi belirlenerek dayanıklılık süresi saptanabilir ve önlemler alınabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>