Et Pişirmede Mükemmel Sonuca Götüren Lezzet Sırları

Comments (0) Trendler

et

Et pişirmenin sırları yüzyıllardır değişik coğrafyalarda ve işin üstatları tarafından tartışılıyor ve her geçen gün yeni yöntemler uygulanıyor. Et pişirme sürecinde şeflerin kişisel tarzı ve kültürel tatlar önemli bir rol oynasa da aşağıda sıraladığımız temel bazı ipuçları ile her seferinde lezzeti garantilemek mümkün.

Sulu ve Nefis Biftekler

Steak olarak adlandırdığımız biftek pişirme süreci nispeten daha kolay ve daha az meşakkatli gibi görünse de hata payı diğer türlere göre çok daha büyük. Doğru pişirilmeyen bir biftek dakikalar içinde potansiyelini kaybedebilir ve kurtarılması güç bir yola girer.

Leziz bir steak pişirmenin ilk kuralı eti güzelce marine etmekten geçiyor. Etin yüzeyi biraz zeytinyağıyla hafifçe fırçalanırsa ve üzerine tuz ve karabiber eklenip bir süre bekletilirse çok daha iyi sonuç verecektir. Bir sonraki aşamada etin her iki yüzeyi tavada kızdırılmış yağda birer kere çevrilerek her iki tarafı kıtırlanmaya başlayana kadar kısa süre pişirilir. Sürece çok farklı ve olumlu etki edecek bir başka ipucu da etleri bu işlemden sonra önceden 220 derecede ısıtılmış olan fırına atmak ve iki dakika boyunca pişirmek olacaktır. Fırından çıkan etin birkaç dakika dinlendirilmesiyle mükemmel sonuca ulaşılır.

Sote ve Yavaş Pişirme Yöntemleri

Et pişirmenin bir başka popüler yöntemi de et sote veya yahnisi. Bu yöntemde önerilebilecek en önemli nokta etleri öncelikle yüksek ateşte ve yağda çok kısa süre pişirerek mühürlemekten geçiyor. Mühürlenmeyen etler kendi suyunu ve dolayısıyla lezzetini kolayca dışarı bırakarak sert bir hale geçiyor.

Soğan ve baharat kullanımı ise eti bu yöntemle pişirmenin olmazsa olmazlarından. Kimyon, kırmızı biber, kekik ve karabiber bu et türüyle iyi giden baharatların birkaçı olarak gösterilebilir. Soğan, baharat, çok az şeker, biraz sirke ve son olarak sıcak su eklenerek bir buçuk saat gibi uzun bir sürede kısık ateşte pişen bir sotenin tadı hafızalardan kolay kolay silinmeyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>