Et Marine Etmede Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Comments (0) Trendler

Cooking ingredients: marinated meat,oil,vinegar, herbs and vegetables. Chef is carving and marinating meat.

Çeşitli baharat ve sos karışımları ile marine edilen etler, lezzet bakımından üst seviyeye çıkmakta.  Ancak marinasyon kısmında yapılan hatalar çoğu zaman olumsuz sonuçlar doğurmakta. Et marine etmede sizin için hazırladığımız rehberden faydalanarak reçetelerinizde aradığınız lezzete ulaşabilirsiniz.

Yumuşak ve lezzetli bir et yemeği pişirmenin yolu, eti marine etmekten geçer. Marine etmek, çeşitli baharatlarla zenginleştirilerek aroması arttırılmış asidik bir ortamda eti bekletmek demek. Aslında yüzyıllar öncesinden bu yana etin lezzeti ve yumuşaklığını sağlamak için benzer malzemeler kullanılmakta. Balzamik sirke, yoğurt, şarap, çeşitli otlar ve baharatlar ve kimi zaman da yağ.

Asitler, yağlar ve baharatlar

Pişirilecek etin kalitesinden eminseniz, iyi bir marinasyonla nefis lezzetler yaratabilirsiniz. Bu işlemi yaparken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Öncelikle eti marine etmek için hazırlanan sosun ete iyice nüfuz edecek ince bir kıvamda olması önemli. Yaklaşık olarak ½ kg et için ½ cup veya biraz daha az sos, ideal ölçü olarak kabul edilebilir. Her ne kadar ülke mutfaklarına ve damak lezzetlerine göre farklılık gösterse de iyi bir biftek pişirmek için gerekli marinasyon malzemeleri asitler, baharatlar ve yağlar olarak üç ana grupta toplanabilir.

Marinasyonun süresi

DSC_3723

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçinde asit, alkol veya tuz bulunan soslarda etlerin uzun süre kalmaması gerekir, çünkü kimyasal reaksiyon gereği etin doğası bozulabiliyor. Bu tip marinasyon soslarında etin 4 saat kalması ideal olarak kabul edilebilir. Ama hazırlanan sosun içinde tuz, asit veya alkol yoksa, eti marinasyon malzemeleriyle bir gece veya daha fazla bekletmenin bir sakıncası yoktur. Süreler etin tipine, büyüklüğüne göre değişir. Kuzu etinden biftek ve pirzola için 2-4 saat, dana eti için 4 -24 saat, kümes hayvanları için 2-24 saat, balıklar için 15-30 dakika, karides için 15-30 dakika yeterli olabilir.

Buzdolabı, derin dondurucu değil!

Marine edilen etin asla oda sıcaklığında bırakılmaması gerekiyor, çünkü içinde bakteriler kolaylıkla üreyebilir. Bunun yanında marine edilmiş etin dondurulması tadının bozmasına neden olabilir.

Metal kap mı diğerleri mi?

Marinated meat with onions and herbs in a bowl close up. horizontal view from above

Eğer hazırlanan karışımın içeriğinde asidik malzeme varsa, asla eti metal bir kap içinde bekletmemek gerekir. Çünkü metal ile asidin kimyasal tepkimeye gitme riski var. En iyi seçim ise elbette cam kaplar veya ağzı klipsli poşetleri kullanmak.

Marinasyon çeşitleri

Sadece karabiber tuz tercih edilebileceği gibi eti yalnızca şalgam suyu ile marine edip 3 saat dinlendirdikten sonra pişirmek de mümkün. Bir diğer seçenek ise domates salçası, yoğurt ve taze kekik olabilir. Sarımsak, zeytinyağı, balzamik sirke, taze çekilmiş karabiberden oluşan marinasyon sosu da oldukça yaygın olarak kullanılmakta. Marinasyon seçiminde elbette profesyonel şeflerin yaratıcılığı ile ortaya daha lezzetli sonuçlar çıkacaktır…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>