Et İle İlgili Tanımlar – Et Satın Alma Rehberi

Comments (0) Et Satın Alma Rehberi, Satın Alma Rehberleri

kirmizi_et

Kırmızı et: Eksojen aminoasitlerce zengin, gıdalar arasında en besleyici özelliklere sahip olan ve dana veya kuzu gibi hayvanlardan elde edilen etlere kırmızı et denilmektedir.

Çiğ kırmızı et: Kesim aşamasından sonra soğutma, dondurma ve ambalajlama (MAP veya vakumlu) işlemi dışında başka hiçbir işlem görmemiş etler için kullanılan bir terimdir.

Hazırlanmış etler: Mutfak profesyonellerinin işlerini kolaylaştırmak için çeşitli gıda maddeleri, lezzet vericiler veya katkı maddeleriyle işlemden geçirilen etler ‘’Hazırlanmış Etler’’ olarak kategorilendirilmektedir.

Karkas: Karkas; dana veya kuzunun uygun kesim tekniğiyle kesilmiş, kanı akıtılmış, derisi yüzülmüş, iç organları boşaltılmış, böbrek ve kavram yağları çıkartılmış baş ve ayakları ayrılmış halde hazırlanan gövdesine verilen isimdir.

Randıman: Kasaplık hayvanın canlı ağırlığına karşılık kesimi sonucu elde edilecek karkas ağırlığına verilen isimdir ve % şeklinde ifade edilmektedir. Kesimden hemen sonra sıcak karkas ağırlığının, kesim öncesi canlı ağırlığına bölünmesiyle sıcak randıman, aynı karkasın 0-4 derecede yaklaşık 24 saat bekletilmesinden sonra belirlenen karkas ağırlığının canlı ağırlığa bölünmesiyle soğuk randıman tespit edilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>