Dünyanın Yeni Beslenme Akımı ”Raw Food” ile Tanıştınız mı?

Comments (0) Trendler

Dünyada hızla yayılan ” Raw Food” yani çiğ beslenme akımının izleri Türkiye’de de görülmeye başlandı. Daha enerjik, daha sağlıklı, daha dirençli ve daha genç bir yaşam için tercih edilen çiğ beslenme stili, pek çok kişinin hayat felsefesi haline geldi. Peki çiğ beslenme nedir?

“Raw Food” çiğ beslenme tarzı nedir?

Aslında bu akım yeni değil, orijini 1800’lü yıllardaki Doğal Hijyen Hareketi’ne uzanıyor. Raw Food (çiğ besinler) adından da anlaşılacağı üzere 40/47 dereceden fazla ısıtılmayan/ pişirilmeyen yiyecekleri tanımlıyor. Çünkü yiyeceklerin içindeki enzimler 47 derecede yok oluyor. Raw Food akımını takip edenler, yiyecekleri pişirmek için kullanılan enerji ile yok olan enzimleri korumayı ve yiyecekleri doğal halleriyle tüketmeyi hedefliyorlar. Genellikle Raw Food çiğ beslenme tarzında sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, tahıllar ve baklagiller var. Bununla birlikte bazı Raw Food uygulayıcıları çiğ balık, et ve hayvansal ürünler de tüketebiliyor.

sliced up raw food wrap with vegan ingredients and green pesto on a wooden plate

Çiğ beslenmenin faydaları

Bazı uzmanlar, çiğ beslenmenin insanların doğal beslenme tarzı olduğunu dile getiriyor. Bu görüşlerini açıklarken de özellikle tarım geliştirilmeden, hayvanlar evcilleştirilmeden ve elbette ki işlenmiş gıdalar üretilmeden önceki atalarımızın beslenme tarzına vurgu yapıyorlar. Raw Food beslenme tarzının savunucuları, bu tip beslenmenin insan sağlığına olan yararlarını ise şu şekilde sıralıyor:

Berrak bir zihin

Parlak bir deri

Düzenli ve geliştirilmiş bağırsak hareketleri

Kaliteli uyku

Daha iyi bir enerji

Yağ oranı azalmış bir vücut

Daha iyi bir kalp sağlığı

Kanserden korunma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raw Food akımının yaygın olduğu ülkeler

Akımın takipçilerinin bir numara olarak belirledikleri yer Kaliforniya. Özellikle kuzeyinde bütün yıl boyunca parlayan güneş, yetişen organik sebze ve meyveler ve Raw Food restoranlarının fazla olmasının yanı sıra, bu konuda pek çok etkinliğin düzenlenmesi Kaliforniya’yı ilk sıraya taşıyor. Avustralya’da özellikle Cairns kenti, tropikal lokasyonu ve organik sebze meyveleriyle bu akımın takipçileri tarafından çokça tercih ediliyor. Miami, Hawai, Kanada, Tayland, İspanya, İngiltere, Montreal ve Kosta Rika da çiğ beslenme felsefesini benimseyenlerin favori ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkemizde de Raw Food restoran sayısı her geçen gün artıyor. Eğer çiğ beslenme akımına ilgi duyuyorsanız, siz de g2m’den tedarik edebileceğiniz sebze ve meyvelerle kendinize değişik menüler oluşturabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>