Dondurulmuş Gıdalar ve Soğuk Zincir Lojistiği Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Comments (0) İşletme Yönetimi

Dondurulmus_Gidalar_ve_Soguk_Zincir_Lojistigi_Hakkinda_Bilinmesi_Gerekenler

Zamanın paradan daha hızlı değer kazandığı, hız ve pratikliğin hiç olmadığı kadar önemli olduğu günümüz koşullarında, bu konudaki bilincin de artmasıyla birlikte dondurulmuş gıdalara olan talep giderek artıyor. Gıdaların en uzun süreli, en sağlıklı şekilde korunabileceği en iyi yöntem olan dondurma işlemi, yıkanmış, ayıklanmış ve kullanıma hazır gıdalara uygulandığı için dondurulmuş gıdalar, endüstriyel ve ev tipi fark etmeksizin mutfakların en pratik zaman kurtarıcısıdır.

En sevdiğiniz taze gıdaları mevsimi haricinde tüketmek mümkün değilken, dondurulmuş gıdalar her mevsim elinizin altındadır. Mevsiminde toplanmış ve dolayısıyla besin değeri yüksek gıdaların bakterilerin üremesine hiçbir şekilde izin vermeyecek şekilde son derece kontrollü ve hijyenik yöntemlerle dondurulmasıyla hazırlanan dondurulmuş gıdaların besin değerleri ve lezzeti korunmuş olur. Üretim ve sevkiyat sürecinde kalite standartları ve sıkı kontroller dolayısıyla güvenilir üreticiden aldığınız dondurulmuş gıdalarda her zaman aynı kaliteyi yakalar, işinizi şansa bırakmazsınız.

IQF TEKNİĞİ NEDİR?
Dondurma işlemi gıdaların kalite, tat, koku ve besin değerinin en iyi korunduğu gıda saklama yöntemi olarak kabul edilmektedir. Dondurma işleminde dünyada son teknoloji olan ve en çok tercih edilen yöntem IQF (Individual Quick Freezing)‘dir. Bu tek tek hızlı dondurma yöntemiyle gıda ürünleri kısa sürede -40ºC’de şoklanarak dondurulur.

Dondurulmuş gıdalar sağlıklıdır.
• Besin değeri taze gıdalara eş değer kabul edilir.
• Katkı maddesi içermez.
• Uygun ortamda (-18ºC) uzun süre sağlıklı bir şekilde saklanabilir.
• Saklama süresince lezzet kaybı olmaz.
• Yıkanmış, ayıklanmış ve pişirmeye hazır haldedir, pratiktir.

Neler dondurulabilir

 

Dondurulmuş gıda hakkında yanlış bilinenler
Soğuk zincir lojistiği nedir?

Soğuk zincir; soğuk ve dondurulmuş gıda maddelerinin üretiminden tüketimine kadar her aşamada kendi özelliklerini koruyabilmesi için uygulanması zorunlu olan muhafaza, taşıma ve bunun gibi işlemlerin tamamını ifade eder.

Dondurulmuş gıdalar, üretim tesisinde en uygun koşullarda soğutulduktan sonra depolanır. Frigorifik, soğutma üniteli tır gibi ürün özelliklerine uygun araçlarla depolardan teslim alınan dondurulmuş gıda ürünleri, ara depo veya bayi depolarına iletilir. Bu depolar da dondurulmuş gıda ürünlerinin özelliklerine uygun şekilde inşa edilmiştir. Tüketicisiyle buluşmak için depolardan satış mağazalarına yönlendirilen dondurulmuş gıda ürünlerinin sevkiyatı bu defasında mağaza işletmecisi tarafından gerçekleştirilir. Bu adımdan sonra, dondurulmuş gıda ürünlerinin hijyen ve kalitesinden ödün vermeden tüketiciye ulaştırılması sorumluluğu işletmeciye devrolunsa da ürün kalitesi ve tüketicinin sağlığı açısından gerekli kontroller yapılır ve standartlar yakalanır. Soğuk zincirde oluşacak kırılma mikrobiyolojik, fiziksel ve/veya kimyasal bozulmalara neden olabilir. Ürünün raf ömrünü azaltabilir. Dolayısıyla soğuk zincirin her adımı çok sıkı bir şekilde kontrol edilmektedir. En kritik kontrol noktaları da şunlardır:

– Üretimden nakliye aracına yükleme,
– Nakliye aracından depoya boşaltma,
– Depodan nakliye aracına yükleme,
– Nakliye aracından işletmeye boşaltma,
– İşletmeden tüketiciye aktarma.

Soğuk zincir ve uygulama sırasında oluşabilecek hatalar:
– Dondurulmuş gıda saklama ekipmanları -18 dereceyi sağlamalıdır.
– Yalnızca kullanılacak miktar dondurucudan çıkartılıp çözündürülmelidir.
– Kullanılmayan fakat çözündürülmüş ürünler tekrar dondurucuya konulmamalıdır.
– Kullanım sırasında dondurulmuş gıda ürününün özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.
– Sevkiyat sırasında soğuk zincirin sürekliliğine kesinlikle dikkat edilmelidir.

Tüketici, işletmeden satın aldığı dondurulmuş gıda ürününü doğrudan yerinde tüketmiyorsa, ürünü kullanım alanına götürene kadar soğuk zincirin kırılmaması için gerekli önlemleri almalıdır. Ya da soğuk zinciri kırmadan tüketim alanına götürmelidir. Soğuk zinciri kırmadan yapılan bu son işlemle, işletme üzerine düşen görevi tamamlamış olur.

g2m olarak ev dışı tüketim sektöründe üretici ve işletmeler arasında üstlendiğimiz köprü görevinde sahip olduğumuz geniş ürün portföyü ve güvenilir markalar ile profesyonel mutfaklar için kusursuz hizmet sağlıyoruz. Özellikle dondurulmuş ürünlerde çeşitlilik ve güvenilirlik kadar, soğuk zincirin mükemmel şekilde işleyebilmesine dikkat ediyor ve sahip olduğumuz frigorifik araçlar ve teknik donanımlar ile hataya yer vermeden hareket ediyoruz. g2m‘nin ayrıcalıklı dünyası hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için bize web sitemizden www.g2m.com.tr ya da çağrı merkezimizden 0850 222 2 426 ulaşabilirsiniz…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>