Chili Garlic Vongole Tarifi

Comments (0) g2m TV

Deniz ürünlerinden vongolenin Chili Garlic Sos ile hazırlanıp, sarımsak ve soğan ile lezzetlendirildiği eşsiz bir tarif.

Malzemeler
Vongole
Sarımsak
Zeytinyağı
Toschi Beyaz Şarap Sirkesi
75 ml Thai Pride Chili Garlic Sos
Tereyağ
Arpacık Soğan
Maydanoz
Tuz
Sarı – Kırmızı Biber

Yapılışı
Arpacık soğanımızı hafiften ısınmaya başlayan tavamıza ince ince rendeliyoruz. Ardından 2-3 diş sarımsağımızı da aynı şekilde rendeliyoruz. Bunları güzelce kavurduktan sonra zeytinyağımızla beraber hafifçe kavuracağız. Hafif hafif sotelenmeye başladıktan sonra içine kum midyelerimizi yani vongolelerimizi ekleyeceğiz. Aynı anda biraz tuz ve biberimizi de ekleyeceğiz.

Vongoleleri pişirmeden önce yapmamız gereken şey; vongoleleri öncesinde su dolu bir kapta içine tuz atarak bekletmemiz gerekiyor. Böylelikle içinde kalan kumlar dökülecektir.
Vongoleler eklendikten sonra sotelemeye başlıyoruz. Bu sırada içine tuzumuzu ve biberimizi ekliyoruz. Kabukları hafiften renk değiştirmeye başlayınca içerisine beyaz şarap sirkesini ekleyeceğiz. Yaklaşık 700 gram vongolemize aşağı yukarı yarım çay bardağı kadar beyaz şarap sirkesi ekliyoruz. Gördüğünüz gibi hafiften ağızları açılmaya başladı. Bununla birlikte sarı – kırmızı biberimizden ekliyoruz. Yaklaşık yarım sarı, yarım kırmızı yeterli olur. Bir dolu dolu çorba kaşığı tereyağımızı ekliyoruz ve üstüne istediğimiz kadar Chili Garlic sosumuzdan ilave ediyoruz. Ardından hafifçe karıştırdıktan sonra üzerini başka bir tava yardımı ile kapatıyoruz ki buharını dışarı kaçırmadan rahat rahat pişsin, kabuklarımızın hepsi açılsın. Yaklaşık 5 dakika içinde hem ana yemek olabilecek hem ara sıcak olabilecek bir yemeğimiz hazır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>