Büyük Porsiyonlar İyi mi Kötü mü?

Comments (0) İşletme Yönetimi

buyuk-porsiyonlar-iyi-mi-kotu-mu

Porsiyon boyutu bir restoranın müşteriyi mutlu tutabilmesinin en önemli anahtarlarından biri. Bu konuda çeşitli fikirler ortaya atılsa da porsiyonların boyutu asıl olarak restoranın ne çeşit bir yer olduğu ve ne gibi yemekler servis ettiğiyle yakından alakalı. Örneğin; nadir ve özel malzemeli tadım menüleri hazırlayan sofistike bir mekan işletiyorsanız, porsiyonların çok büyük olmaması hem maliyet hem de estetik açıdan doğru olmayabilir. Ancak butik bir hamburger restoranı söz konusu olduğunda, müşterinin hamburger algısıyla çelişmeyecek şekilde ve doyurucu bir porsiyon hazırlamak gerekiyor.

Bir süre çok büyük porsiyonlar servis edip, yemeklerin çoğu çöpe gittiğinde hem yemek maliyeti açısından zarara girmiş olunur, hem de porsiyonun bir sonraki ziyaretlerinde küçültüldüğünü görmek müşteriyi rahatsız edebilir. Dolayısıyla öncelikle yemek çeşidine göre doyurucu ancak abartıya kaçmayan boyutta bir porsiyon hazırlanmalı.
Porsiyon boyutunda dikkat edilmesi gereken başka bir husus da tutarlılık. Eğer bir tabakta iri bir parça tavuk servis ediliyor, diğer porsiyonda daha küçük bir parça kullanılıyorsa bu tutarsızlık restoranın itibarını zedeleyebilir. Porsiyonları olabildiğince standart boyutta tutmak bu konudaki kilit noktayı oluşturuyor.

Yeterli derecede doyurucu olmayan küçük porsiyonlar hazırlamak standart bir restoran için her zaman dezavantaj yaratır. Bunun tam aksi söz konusu olduğunda ise maliyet açısından sıkıntılar ortaya çıkmaya başlar. Dolayısıyla en iyi yöntem, yemek çeşidine ve restoranın yapısına uygun bir porsiyonda karar kılmak olacaktır. Eğer henüz kitlesini tam oturtmamış yeni bir mekân işletiyorsanız , başlangıçta her daim müşteriye porsiyonlardan memnun olup olmadığını sorarak, geri bildirimi en doğru biçimde kullanmak hem avantaj yaratacak hem de müşteriye güven duygusu kazandıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>