Bildiğiniz Yeşil Çayı Unutturan Lezzet MATCHA

Comments (0) Trendler

Matcha

 

İnsanlık var olduğundan bu yana, bitkilerin şifa ve keyif verici özelliğinden yararlanmakta. Bitki çayları, keyif ve sağlık için her dönemde tercih edilmiş olsa da özellikle son yıllarda organik beslenme ve doğaya dönüşün popüler hale gelmesi ile siyah çaya göre daha az ısıl işlem görerek üretilen ve bu nedenle besin değerini kaybetmeyen yeşil çayın yıldızı daha fazla parlamaya başladı. Yüksek antioksidan içeriği, toksin atıcı etkisi, metabolizmayı hızlandırması, kan şekerini dengelemesi ve sinirleri yatıştırması nedeniyle, sağlıklı yaşama yönelenler arasında hızlıca popüler hale gelen yeşil çay, pek çok hastalığa karşı önlem olarak ya da kilo vermek ve vücudu arındırmak amacıyla kullanılıyor.

Sakinleştirici özelliği nedeniyle yogilerin, metabolizmayı hızlandırıcı özelliği ile diyet yapanların, toksin atıcı etkisi ile detoks işlemlerinin vazgeçilmezi olan yeşil çayın tahtını sallamaya hazırlanan Matcha çayı, yeşil çay yapraklarının uzun ve zorlu işlemlerden geçirilerek toz haline getirilmesi ile üretiliyor ve demleme gerektirmediğinden daha kolay tüketiliyor.

Bir bardak Matcha çayı on bardak yeşil yaşa bedel!

Matcha çayı, yeşil çay yapraklarından elde ediliyor olsa da, dünyanın her bölgesinde üretilebilen yeşil çaydan farklı olarak, yalnızca Japonya’da üretiliyor ve daha fazla klorofil üretimi için, yaprakların hasattan dört hafta önce gölgelik bir ortama bırakılması gibi özel işlemler gerektiriyor. Toplanıp buhara maruz bırakılan daha sonra kurutularak damar ve sapları ayıklanan yeşil çay yapraklarının, el değirmeni ile çok yavaş bir şekilde öğütülerek toz haline getirilmesi gibi zahmetli ve uzun bir üretim aşaması olan Matcha çayının 100 gramı için tam üç saat harcanıyor. Toplanan yeşil çay yapraklarının ise ancak yüzde onluk bir kısmından Matcha çayı üretilebiliyor. Bu nedenlerle Matcha çayı oldukça maliyetli bir içecek tercihi olsa da bir bardak Matcha çayının on bardak yeşil çaya bedel olduğu düşünüldüğünde, tüm bu zahmete ve bedele değer diyebiliriz.
Japon çay seremonilerinin baş tacı olan ve bu zahmetli üretim aşamasıyla elde edilen Matcha çayı, sıcak su ile karıştırılarak tüketilebildiği gibi pek çok soğuk içeceğin, sütlü ve kremalı içeceklerin, dondurma ve tatlıların yapımında da usta şefler tarafından tercih ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>