Bardak Temizleme Rehberi

Comments (0) Trendler

bardak

Restorandaki temizlik sürecinin birçok farklı aşaması var. Bunların belki de en göz ardı edileni de bardakların temizliği olarak ön plana çıkıyor. Restoranlardaki bardakların doğru biçimde ve uygun malzemeler kullanılarak temizlenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı temel noktalar bulunuyor.

Nitelikli Temizlik Malzemesi

Bardak temizlemenin kilit noktasını temizlik için kullanılan malzeme oluşturuyor. Özellikle restoranlar gibi akışın fazla olduğu ve malzemelerin her gün aralıksız bir döngüyle kullanıldığı ortamlarda sıradan temizlik malzemeleri kullanmak hem bardakları yıpratıyor hem de makinede veya elde temizlenen bardaklarda bir süre sonra buğulu bir görüntü meydana getiriyor. Bu konuda g2m bünyesinde bulabileceğiniz ‘Suma’ gibi bulaşık makinesinde ve elde yıkamaya uygun özel deterjanlar kullanarak bardakların parlaklığını ve hijyenini garantileyebilirsiniz.

Bardak Çeşidi ve Doğru Kurulama

Bardak çeşitleri de temizleme işleminde büyük bir rol oynuyor. Örneğin çok derin ve boşluklu olan şarap bardağı gibi bardaklar, kokuları büyük oranda içinde hapsedeceğinden kesinlikle kokusuz bir malzemeyle temizlenmelidir.

Bu konudaki önemli bir husus da bardakları kurularken ortaya çıkıyor. Özellikle ince yapılı bardakları kurularken yüzeyde parmak izi kalmamasına özen gösterilmesi gerekiyor. Bardakların tek sıra halinde ve ters bir şekilde konumlandırılması da onları lekesiz şekilde tutmanın en iyi yolunu oluşturuyor. Kurulama işleminde ne tür bardak kullanılıyor olursa olsun, ıslak bardakları üst üste yerleştirmekten kaçınılması oldukça önemli. Aksi takdirde bardaklar kendiliğinden kuruduğunda lekelere rastlamak kaçınılmaz oluyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>