Anadolu’nun Unutulan İçeceği: Hardaliye

Comments (0) Trendler

hardaliyee

Yaklaşık 200 yıllık bir geçmişe sahip olan ve Atatürk tarafından milli içecek haline getirilmesi önerilen Hardaliye, ne yazık ki zaman içerisinde kaybolup giden değerlerimiz arasında yer alıyor.

Bağcılık, geçmiş yüzyıllarda Trakya Bölgesi’nin en önemli geçim kaynaklarından biriydi. Bölgede yaşayan gayrimüslimler tarafından içki yapımında kullanılan üzüm, Müslümanlar tarafından pekmez ve şıra yapımında kullanılmış, bu dönemlerde geleneksel yöntemler ile şıranın raf ömrünün uzatılması çabaları esnasında hardaliye keşfedilmiştir. Osmanlı Dönemi’nde keşfedilen ve bölgeye ait geleneksel bir içecek haline gelen hardaliye, 1930 yılında, Kırklareli’ni ziyaret eden Atatürk’e yöresel bir ikram olarak sunulmuş. Atatürk, kendine has buruk bir lezzeti olan bu ferahlatıcı içeceği çok beğenmiş ve dönemin belediye başkanına Hardaliye’nin milli içecek haline getirilmesini önermiştir. Fakat bu sağlıklı ve ferahlatıcı içecek, Atatürk’ün öğüdüne rağmen yeterince değer görmemiş, yalnızca Trakya Bölgesi’nde tüketilen bir içecek olarak zamanla da unutulmaya yüz tutmuştur.

Lezzeti kullanılan üzümde saklı

Kırklareli’ne özgü, kokulu ve koyu renkli bir üzüm olan, Papazkarası Üzümleri’nin vişne yaprağı ve hardal tohumları ile karıştırılması sonucu elde edilen Hardaliye, alkolsüz ve besleyici bir içecektir. Özellikle sıcak yaz günlerinde tercih sebebi olacağı, ferahlatıcı bir tadı vardır. Papazkarası Üzümleri’nin yalnızca kabuklarının çatlayabilecek kadar ezilmesinden sonra, musluklu meşe fıçıları ya da toprak küplerde bir kat vişne yaprağı, bir kat üzüm, bir kat çatlamış hardal tohumu şeklinde üst üste dizilerek kapatılması ve karanlık depolarda bekletilmesi sonucu elde edilmektedir. 15-20 gün mayalanma (fermantasyon) aşamasından sonra fıçısında bulunan musluk yardımı ile şırası süzülen ve hardalın acı tadını seyreltmek amacıyla su eklenen Hardaliye, kullanıma hazır hale gelmektedir. Tüm bu işlemlerin sonucunda, üzüm suyunun alkol üretmesini ya da sirkeye dönüşmesini önlemek amacıyla kullanılan hardal tohumunun aroması ve üzümün buruk tadının karışarak ferahlatıcı ve hafif yakıcı bir tat ortaya çıkmıştır. Üzümün antioksidan özelliğini tamamen içeren Hardaliye, hoş ve ferahlatıcı bir içecek olduğu kadar, sağlıklıdır da.

İştah açıcı, tansiyon düzenleyici, bağışıklığı destekleyici, kan yapıcı, bol vitaminli bir içecek olan Hardaliye; hararet kesici özelliği ile yaz mevsimlerinde, enerji verici özelliği ile de kış mevsimlerinde tercih edilebilecek bir içecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>