Amerikan Rüyası Donut Burger

Comments (0) Trendler

amerikan-ruyasi-donut-burger

Hamburgerin herhangi bir yemek değil, bir yaşam biçimi olduğu Amerika’da, donutlarla yapılmış bir hamburger çeşidi daha olması çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Yine de alışılmışın son derece dışında yer alan Donut Burger, tahmin edilebileceği üzere ekmek yerine donutla sarmalanan bir hamburger çeşidi.

Aynı zamanda Luther Burger adıyla da bilinen bu sıra dışı lezzet, bir efsaneye göre şarkıcı ve söz yazarı Luther Vandross’un favori yiyeceği olması üzerine bu şekilde isimlendirilmiş. Donut Burger’i kimin icat ettiğine gelince, bu konuda birden fazla söylenti olsa da, The Daily Telegraph’ın bir yazısına göre Georgia eyaletindeki bir barda ekmek bitince yerine donut kullanılmasıyla birlikte gelenek halini almış.

Uyumu en iyi seviyede yakalaması için Worchester sosu eklenerek servis edilen bu sıra dışı lezzet, tahmin edilebileceği üzere kalori açısından bir hayli yüksek bir skalada yer alıyor. Hatta bu sebepten “bir kardiyoloğun en kötü kabusu” ismiyle de anılıyor. Bu durum farklı lezzet arayışındakileri durdurmasa da, kaloriyi ve donutun baskın tadını aşağı çekmek için kimi zaman tek bir donutun ortadan ikiye kesilip malzemelerin içine yerleştirilmesiyle de servis edilebiliyor.

Donut Burger’in en cesurca ve çeşitli şekillerde hazırlandığı ortamlar Amerika’daki eyalet festivalleri. 2010 yılında Wisconsin’de düzenlenen festivalde burgerin içine konulan domuz pastırmalarının çikolatayla kaplandığı ve donutların kızarmış şekilde servis edildiği bir versiyonu bile yapıldı.

Amerika’nın iki muhteşem lezzetini birleştirerek meraklıları için yepyeni bir deneyim ortaya koyan Donut Burger, mutfağın uçsuz bucaksız yaratıcılık dünyasında yerini almış bulunuyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>